More

  VW ја објави цената и кога можеме да го очекуваме нивниот најевтин електричен автомобил досега

  spot_img

  Цената на електричните автомобили за многумина е сè уште превисока, а чекаат и подостапни модели.

  Фолксваген на почетокот на годината ги објави плановите за својот најевтин електричен автомобил досега, моделот ID.2all, чија цена треба да биде околу 25.000 евра, а досегот до 450 километри, со полнење од 20 до 80 отсто од капацитетот на батеријата за околу дваесет минути., пренесува Zimo.

  Ваков автомобил, сепак, не треба да се очекува на пазарот пред 2025 година, а тогаш конкуренцијата би можела да биде доста силна на пазарот на подостапни електрични автомобили.

  Моделот ID.2, како што кажува неговото име, не е планиран како почетен и најевтин електричен автомобил на Volkswagen, а германската компанија размислува и за моделот ID.1.

  Тоа би требало да биде најмалиот и најприфатливиот електричен автомобил VW кој конечно би можел да привлече широки маси, а освен цената, за да успее во ова, ќе треба да има и респектабилна батерија и досег.

  Volkswagen сè уште нема донесено одлука за почеток на производство на ваков автомобил, но на овонеделната прес-конференција во Берлин, извршниот директор на компанијата Оливер Блуме рече дека е уверен дека VW може да претстави електрично возило по цена од околу 20.000 евра во втората половина на оваа деценија.

  За да може да се постигне таква цена, клучот е во батеријата, односно намалување на трошоците за производство на батерии. Тие имаат намера да го направат тоа со обединување на ќелијата на батеријата, што ќе ги намали трошоците за производство на батерии на половина, објасни извршниот директор на компанијата.

  Должни сме да ги донесеме вистинските производи на пазарот по вистинска цена, коментира Блуме. Иако глобалната продажба на електрични автомобили расте, ситуацијата е најдобра во Кина, додека компаниите како VW не можат да бидат задоволни со побарувачката за нивните електрични автомобили, која е помала од очекуваното.

  Како причини за ова, Блуме ги наведе инфлацискиот притисок, недостатокот на инфраструктура за наплата, како и укинувањето на субвенциите за е-возилата на некои пазари.

  Ситуацијата, се надева Блум, треба да се промени, а клучна улога во таа промена треба да имаат подостапните модели на електрични автомобили како што се нивните ID.2 и ID.1, заедно со растечката инфраструктура.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img