More

  Пад на азиските берзи !!!!

  spot_img

  Акциите на азиските берзи паднаа во петокот, како и курсот на еврото, бидејќи инвеститорите се загрижени поради вестите за пожар во нуклеарната централа во Украина и понатамошните руски воени напади врз украинските градови.

  Азиско-пацифичкиот берзански индекс MSCI, без јапонскиот, беше околу 1,5 отсто околу 6:30 часот. На токиската берза индексот Никеи потона за повеќе од 2 отсто, додека цените на акциите во Австралија, Шангај, Јужна Кореја и Хонг Конг паднаа меѓу 0,8 и 2,6 отсто.

  Берзите беа под силен притисок по веста дека избувнал пожар во украинската нуклеарна централа Запорожје, најголемата во Европа, по руското гранатирање и дека се измерени покачени нивоа на радиоактивност. Подоцна пазарите донекаде се смирија бидејќи украинските власти објавија дека испратиле пожарникари во електраната и дека нејзината безбедност сега е загарантирана.

  Но, инвеститорите се уште се многу несигурни, па се повлекуваат од поризични инвестиции и бараат побезбедни засолништа за капитал. На падот на Волстрит влијае и вчерашната криза. Dow Jones падна за 0,29 отсто, додека S&P 500 се лизна за 0,53 отсто, а Nasdaq индексот се лизна за 1,56 отсто.

  Напредниот S&P 500 и Nasdaq индексот дополнително паднаа утрово. Руската инвазија на Украина трае веќе една недела, штетите се огромни, се повеќе луѓе загинаа, а Русија се најде во изолација поради западните санкции. „Пазарот е под влијание на геополитички превирања. Нестабилноста на пазарот ќе трае на краток рок, а можеби и на среден рок, бидејќи едноставно не гледам што би можело да ја смири ситуацијата во наредните недели “, рече Рос Мејфилд, стратег во Baird.

  Инвеститорите се загрижени и поради наглиот раст на цените на нафтата, кои достигнаа највисоки нивоа во повеќе од седум години, бидејќи тоа може дополнително да ја поттикне американската инфлација, која веќе е на највисоко ниво во последните 40 години.

  Во средата, претседателот на американската централна банка Џером Пауел рече дека ќе се заложи за зголемување на клучните каматни стапки за 0,25 процентни поени на состанокот на ФЕД во март, охрабрувајќи ги инвеститорите бидејќи преовладува мислењето дека ФЕД може да ги зголеми каматните стапки за остри 0,50 процентни поени.

  Но, ако инфлацијата продолжи да расте, ФЕД ќе мора дополнително да ја заостри монетарната политика, што би можело да го забави економскиот раст. Затоа инвеститорите се плашат од стагфлација, комбинација на стагнација на економијата и висока инфлација. Во анкетата на Bank of America, 30 отсто од менаџерите на фондовите сега очекуваат стагфлација во следните 12 месеци, што е повеќе од 22 отсто минатиот месец.

  Доларот зајакна, цената на нафтата под 115 долари
  И цените на нафтата се движат на пониски нивоа од вчера во овој момент. Цената на барелот на лондонскиот пазар се движи околу 114,20 долари, додека вчера во овој момент изнесуваше 116,42 долари. Вчера во еден момент достигна и 119,84 долари, највисоко ниво од мај 2012 година. И на девизните пазари, вредноста на доларот во однос на кошницата со валути се зголеми бидејќи инвеститорите бараат побезбедни засолништа за капитал во овие неизвесни времиња.

  Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на САД во однос на другите шест главни светски валути, се движи околу 97,92 поени, додека вчера во ова време беше 97,50 поени. Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута се лизна од вчерашните 115,65 на 115,45 јени. Но, американската валута зајакна во однос на европската валута, па цената на еврото се лизна од вчерашните 1,1110 на 1,1033 долари, најниско ниво од мај 2020 година. Од почетокот на неделата еврото потона за 1,8 отсто.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img