More

  Дали свареното кафе може да се расипе? Еве колку долго можете да го пиете

  spot_img

  Според Националната асоцијација за кафе на САД, просечен Американец пие повеќе од три шолји кафе дневно. И ова е разбирливо, ако се земе предвид дека кафето има добар вкус, дека ја дава потребната енергија и дека консумирањето кафе носи и некои здравствени придобивки.

  И кај нас кафето има статус на обожаван пијалок и се пие во многу наврати, по неколку пати на ден. Можеби сте се обиделе да сварите повеќе кафе за да испиете уште една доза подоцна. Во тој случај, сигурно сте се запрашале колку долго може да стои кафето без да се расипува.

  Livestrong пишува дека не треба да се плашите ако пиете црно кафе. Во овој случај, постои многу мал ризик за вашето здравје.

  Дали свареното кафе е лошо?
  Вашата машина за кафе има функција која го одржува кафето топло некое време. Кога ќе истече тоа време, полека ќе почне да се лади и да ја губи свежината, што го менува вкусот на кафето. По околу 30 минути на собна температура, вкусот ќе биде значително послаб. Но, ако не сте загрижени за вкусот, веројатно немате за што да се грижите.

  Ако уживате во вкусот на вашиот пијалок, треба да се обидете да го пиете што е можно поскоро, пред да се олади на собна температура.

  Кафето старо едно ден ќе има драматично различен вкус, но не на добар начин. Но, сепак е релативно безбедно за пиење. „Можете да пиете еднодневно кафе ако е црно и без млечни производи“, вели регистрираниот диететичар Суприја Лал.

  Според Националната асоцијација за кафе, застоеното кафе веројатно не е опасно. Добро размислете пред да испиете шолја кафе – како изгледа и мириса кафето?

  Доколку сами не сте го свариле кафето, треба да бидете повнимателни со него. Според ЦДЦ, кафето кое се служи во ресторани или кафулиња треба да се служи топло. Избегнувајте топло или кафе на собна температура што е изоставено бидејќи постои поголем ризик од контаминација.

  Нема многу научни истражувања кои покажуваат колку време е потребно за свареното кафе да се влоши. Повеќето докази се анегдотски. Некои извори велат дека имате 24 часа, додека други предлагаат кафето да се испие во рок од четири часа на собна температура или неколку дена ако е во фрижидер.

  Како општо правило, имате два часа да јадете храна на собна температура, според USDA, но не е јасно дали тоа се однесува на сварено кафе.

  Што е со кафето со млеко?
  „Ако вашето кафе има додадени состојки како млеко или други млечни производи, треба правилно да се стави во фрижидер и да се загрее пред да се испие за да се намали ризикот од болести предизвикани од храна“, вели Лал.

  Според USDA, млекото може да трае до седум дена во фрижидер. Кафето со млеко или крем за кафе може да биде безбедно за пиење до една недела кога е во фрижидер, но можеби нема да има толку добар вкус како свежо сварено кафе.

  Ако ја оставивте шолјата кафе со млеко на шанк или маса, имате многу помалку време да го испиете. Пијте млеко или кафе со млеко во рок од два часа откако ќе го оставите на собна температура, советува клиниката Мајо.

  Колку долго може да остане кафето во фрижидер?
  Разладувањето на кафето малку ги менува правилата. Ако одлучите да го чувате кафето во фрижидер, погрижете се правилно да го чувате.

  „Кафето што сами го подготвувате чувајте го во затворен сад и ставете го во фрижидер“, вели Лал. „Пијте во рок од 72 часа за да обезбедите свежина и квалитет“.

  Значи, колку е навистина лошо пиењето старо кафе?
  Пиењето еднодневно кафе не е идеално, но ако тоа е вашата единствена опција, продолжи. Нема многу научни истражувања за рокот на траење и истекувањето на свареното кафе, па потрудете се и кога се сомневате, фрлете го.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img