More

  Трамп: Го направив НАТО силен

  spot_img

  Американскиот претседателски кандидат Доналд Трамп во понеделникот тврдеше дека го „направил НАТО силен“ за време на неговото претседателствување, откако неговиот повик до Русија да ги нападне членовите на одбранбената алијанса кои не ги исполнија финансиските обврски, предизвика бес.

  „Го направив НАТО силен“, напиша со големи букви републиканскиот фаворит за претседателските избори во САД во 2024 година на социјалната мрежа Truth Social, која тој ја основа.

  „Кога реков дека 20-те земји кои не го плаќаат својот фер дел мора да платат и дека ако не платат, нема да имаат американска воена заштита, парите почнаа да доаѓаат“, рече Трамп.

  „После толку многу години откако САД плаќаа за другите, тоа беше прекрасна глетка“, рече тој, „Но, сега, кога не бев таму да кажам дека мора да платат, тие се вратија на стариот начин“, рече тој. кажа.

  На настан во саботата во сојузната држава Јужна Каролина, Трамп рече дека „нема да ги заштити“ од Русија земјите кои не ги исполнуваат барањата на НАТО за одбранбени трошоци.

  „Всушност, би ги охрабрил да прават што сакаат“, рече Трамп, мислејќи на Русија, доведувајќи ги во прашање обврските за колективна одбрана на Алијансата.

  Не е јасно дали Трамп некогаш имал таков разговор со претседател на друга земја.

  Коментарот на Трамп предизвика бурни реакции во Европа, каде свежи се сеќавањата за скептицизмот на Трамп кон трансатлантската алијанса.

  Тој предизвика мал бес во 2017 година кога го нарече НАТО „застарен“, а за време на неговото претседателство често обвинуваше дека САД плаќаат неправеден дел како членка.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img