More

  Откриено зошто Ѓоковиќ се тресеше во финалето: „Новак доживеа топлотен удар“

  spot_img

  Можеби најдобриот меч на сите времиња во два освоени сета сè уште ги интригира сите.По речиси четири часа атомски тенис, Новак Ѓоковиќ успеа да го скрши отпорот на Карлос Алкараз и да слави во финалето на Мастерсот во Синсинати со 5:7, 7:6(7), 7:6(4).

  Натпреварот го одбележаа неколку важни моменти, пред се поради тоа што Ѓоковиќ успеа да се врати по сет и брејк зад себе, но и моментот кога се чувствуваше крајно лошо на теренот.

  Во еден момент побара дури и медицински тајм-аут, побара од судијата да се пресоблече бидејќи во најтоплиот ден на турнирот едноставно „зоврие“.

  Екстремната жештина, високата влажност му наложија некако да се освежи и навистина го доживеа она што често се карактеризира како топлотен удар. Ѓоковиќ за неколку моменти изгледаше како да се тресе додека се освежуваше со мраз и ладни крпи, а на крајот успеа да стане од таа ситуација.

  Грег Руседски, познатиот тенисер, сепак, остана без зборови од она што потоа го виде.

  „Ова е најдобриот кам-бек на Новак досега. Не го видов Ѓоковиќ како врти по негатива од еден сет и брејк. Доживеа топлотен удар. Каков шампион и каков настап. Како успеа ова да го сврти“, рече Руседски.

  Топлотниот удар беше проследен со можеби најголемиот пресврт во кариерата на Ѓоковиќ, барем така го нарекуваат многумина. И кога би можело да се објасни како да се издигне над проблемот во оваа ситуација, веројатно многумина би успеале да станат шампиони на грен слем и мастерс.

  За сите оние кои никогаш не станале шампиони, ова е навистина необјасниво. Ѓоковиќ само за овој меч би можел да одржи серија предавања, а не постои тенисер кој не би сакал да учествува на него. Како успеа да се издигне над проблемот, како успеа да ги врати фокусот и силата, е нешто што засекогаш ќе остане меѓу Ѓоковиќ и жешкиот летен ден во Охајо.

  На крајот, Ѓоковиќ успеа да ја освои 39-та мастерс титула во кариерата, што никому не му успеало, а дополнително покажа дека е во вистинска форма пред претстојниот УС Опен кој е закажан од 28 август. до 10 септември.

  Новак Ѓоковиќ сега го обезбеди првото место во светот во случај да слави во првото коло на УС Опен.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img