More

  Ова е мистична плажа на Јадранот на која мажите не смеат да влезат

  spot_img

  Женската плажа е мала плажа во заливот помеѓу Малата плажа и Големата плажа во Улцињ, опкружена со борова шума и со извори на минерална сулфурна вода во морето.Си-Ен-Ен ја вброи меѓу најубавите нудистички плажи во светот, а интересно е што е резервирана само за жени. Од мај до октомври на мажите им е забранет влезот, а жените од целиот свет доаѓаат по неговото чудесно дејство, пишува Нова.рс.

  Имено, пливањето на Женска плажа се препорачува како дел од терапијата за лекување на неплодност, гинеколошки, но и кожни болести, и респираторни проблеми… Тајната е токму во изворите на лековитата сулфурна вода која се меша со морето.

  Лековитите својства на водата на овие простори се откриени во 20 век. Богатството на водород сулфид, кој ја заситува водата со сулфурно соединение заедно со јод, има позитивен ефект врз женскиот репродуктивен систем, а при судир на зеленикава сулфурна вода и сини морски бранови, идеални микро и макро молекули погодни за природен аеросол. се создаваат терапија.

  Водата е погуста на оваа плажа, а се чувствува и кога се капе. Покрај водата, лековит е и воздухот зачинет со мирис на борови, како и минералната кал, која е одлична за пилинг на кожата.

  Секако, уште пред да се докаже тоа, за оваа прекрасна плажа се зборуваше меѓу мештаните – приказната за Унуч Алија и неговата сопруга е пренесена како една од омилените легенди на Стариот Улцињ.

  Внукот на Али бил моќен пират од Улцињ. Беше оженет со една султанка, жена која многу ја сакаше, но која никогаш не можеше да забремени. Според старите обичаи, Алија требало да ја остави сопругата и да најде друга, која ќе му даде потомство. Меѓутоа, тој не можел ни да замисли дека тие живеат одвоено, а таа живее со некој друг. Во очај решил да ја убие. Тој само и кажал на мајка си за својот план, решен да го направи тоа кога ќе се врати од претстојното патување.

  Свекрвата многу ја сакала снаата и таа со денови тагувала, а потоа на сон и се јавил ангел и и рекол да ја однесе да се капе на местото каде што сулфурната вода извира во морето. . Така направија.

  Три пати на ден, 21 ден, султанетата се капела во сулфурна вода по упатствата дадени од ангелот. Набргу потоа таа и Алија добија дете, според легендата. Оттогаш на оваа плажа доаѓаат многу жени кои го имаат истиот проблем.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img