More

  Нетанјаху за преговорите: Напредуваме, се надевам дека наскоро ќе има добри вести

  spot_img

  Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху рече дека е постигнат напредок во напорите за ослободување на заложниците кои ги држеше Хамас во Појасот Газа.

  „Ние напредуваме. Мислам дека не вреди да се каже премногу, дури и во овој момент, но се надевам дека наскоро ќе има добри вести“, рече тој, пренесе Ројтерс.

  „Тајмс оф Израел“ претходно објави дека портпаролот на катарското Министерство за надворешни работи, Маџед Ал-Ансари изјавил дека разговорите се „на најблиската точка досега“ до постигнување договор и дека сега се во „критична и последна фаза“.

  Лидерот на Хамас Исмаил Ханије, исто така, рано наутро во вторникот рече дека Хамас е „блиску“ до договор за примирје со Израел. „Блиску сме до постигнување договор за прекин на огнот“, рече Ханије, додавајќи дека групата го доставила својот одговор до катарските посредници.

  Договорот беше објавено дека вклучува повеќедневна пауза во непријателствата, ослободување на околу 50 цивилни заложници кои ги држеше Хамас и ослободување на палестински жени и деца во израелски притвор.

  Ваквиот договор би го означил најголемото ослободување заложници и прва размена на затвореници по нападот на Хамас во Израел на 7 октомври. До денес, само четворица од околу 240 Израелци заробени во Газа се вратени во Израел.

  Пред војната, Израел држеше во притвор околу 5.200 Палестинци, а од 7 октомври има повеќе од 2.900 апсења. Групите за човекови права и мониторинг веруваат дека Израел држи најмалку 95 жени, 37 новинари и 145 деца.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img