More

  Научниците ја открија вистината за суровиот метод на Новак Ѓоковиќ

  spot_img

  Потопувањето во студена вода стана тренд во светот на спортот во последните години, особено затоа што најдобрите од најдобрите како Новак Ѓоковиќ, Кристијано Роналдо, Леброн Џејмс, Лео Меси… Всушност, повеќето професионални спортисти.

  Експертите ги истакнуваат неговите придобивки, од намалување на воспалението на мускулите до придобивки за срцето и губење на тежината.

  Вим Хоф, холандскиот екстремен спортист и основач на методот VHM именуван по него, е надалеку познат по соборувањето на рекорди за изложеност на ладна вода. Комбинира терапија со ладна вода и специфична техника на дишење за да изгради отпорност на умот и телото. Иако нејзините поддржувачи ја фалат практиката за нејзините здравствени придобивки, забележани се несакани ефекти и давење. Всушност, нема доволно научни докази за неговата ефикасност. Што не е изненадувачки, бидејќи се работи за релативно нов метод, кој допрва треба детално да се истражува.

  Сепак, првичните резултати покажаа ветувачки наоди во категоријата воспалителен одговор.

  „Фокусот на идните студии треба дополнително да ги истражи придобивките од VHM кај нездравите учесници со воспалителни нарушувања и да ја истражи употребата на методот на дишење на Вим Хоф за подобрување на перформансите на вежбање“, изјави портпаролот на Вим Хоф за Healthline.

  Други студии, исто така, ги испитуваа потенцијалните здравствени придобивки од терапијата со ладна вода, особено методот Вим Хоф. Студијата од 2023 година, на пример, не можеше да потврди дали има некакви кардиоваскуларни придобивки и заклучи дека се потребни повеќе истражувања пред техниката да се препорача за здравјето на срцето.

  Но, ледените бањи и терапијата со потопување со ладна вода, наводно, можат да понудат некои придобивки, иако е важно да се напомене дека овие велнес практики не се за секого. На пример, д-р Доминик Кинг, лекар по спортска медицина во Клиниката во Кливленд, препорачува да се консултирате со здравствен работник пред да се обидете со каква било форма на терапија со потопување во ладна вода.

  И покрај ограничените емпириски докази, Кинг рече дека може да има некои потенцијални здравствени придобивки од терапијата со ладно потопување.

  „Забележана е подобрена отпорност на инсулин. Студија од 2023 година покажа дека потопувањето во ладна вода штити од отпорност на инсулин и го намалува ризикот од дијабетес“, вели Кинг, додавајќи:

  „Студија од 2022 година покажува дека изложеноста на студ може да ја стимулира активноста на кафените маснотии, кои се одговорни за согорувањето на калориите за да се генерира топлина, што потенцијално придонесува за губење на тежината. Исто така, натопувањето во ладна вода може да помогне во ублажување на мускулната болка и воспаление, што е корисно по интензивно вежбање. А голема предност е тоа што ледените бањи можат да го забрзаат процесот на закрепнување со намалување на воспалението и подобрување на циркулацијата на крвта, што пак може да помогне во побрзо обновување на оштетените ткива“.

  На крајот на краиштата, да нема јасни, видливи и мерливи придобивки, тешко дека би било возможно некој како Новак Ѓоковиќ да пристапи кон таков метод.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img