More

  Најевтиниот европски град за одмор е и најсреќната дестинација во светот

  spot_img

  Британската пошта состави листа на европски градови кои нудат најдобра вредност за парите 16 години по ред.

  Деновиве беше објавена нова листа за 2023 година на која се споредуваат 35 европски градови и се открива кои се најпрофитабилните европски дестинации.

  Годинава тоа е португалската метропола Лисабон.

  Тимот на Post Office ја пресметува и споредува просечната цена на викенд во градот за две ноќевања во хотели со три ѕвезди. Додадете ги на тоа цената на некои врвни туристички атракции, разгледување со туристички автобус, цената на јавниот превоз, храната и пијалоците.

  Лисабон е местото каде што треба да бидете ова лето доколку сакате да поминете неверојатен мини одмор или продолжен викенд во градот без да потрошите многу пари.

  Оваа дестинација за одмор се најде на врвот на листата на најевтините градски одмори во Европа, што е поттик за туристите, кои веќе доаѓаат во Лисабон поради светски познатиот ноќен живот, прекрасните плажи и вкусната храна.

  Од туристичка перспектива, цените во португалската престолнина главно не се засегнати од инфлацијата и кризата на трошоците за живот, кои се зголемени за само 2 отсто во споредба со минатото лето.

  Две ноќевања во хотел со три ѕвезди во просек чинат околу 140 евра, што е само 5,0 отсто повеќе отколку во 2022 година, во споредба со зголемувањето на цената од над 3 отсто во секој друг анкетиран град. Всушност, цените во Лисабон беа помалку од една третина од оние во најскапите европски градови како Венеција и Амстердам.

  Лисабон е одлично место за посета од многу причини. Градот е нешто случајно лоциран на грубиот пејзаж на западниот брег на земјата, обезбедувајќи многу разновидни и одлични погледи. Се вели дека е еден од најстарите градови во светот, а според легендата го основал Улис по враќањето од Тројанската војна.

  Титулата за најскап град во Европа му припадна на Амстердам каде за викенд треба да се издвојат 835 евра, а меѓу најскапите се Париз, Венеција, Женева и Лондон. Дубровник во соседна Хрватска го зазеде првото место на листата на градови со најскапи билети за културно-историски знаменитости.

  Листа на најисплатливи европски градови во 2023 година, почнувајќи од најевтините: Лисабон (Португалија), Вилнус (Литванија), Краков (Полска), Атина (Грција), Рига (Латвија), Порто (Португалија), Загреб (Хрватска). ), Будимпешта ( Унгарија) ), Варшава (Полска) и Лил (Франција), пренесува klix.ba.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img