More

  Ако сакате да ослабете, јадете го ова овошје секое утро

  spot_img

  Многу овошја се нискокалорични и богати со влакна, што може значително да ни помогне да изгубиме тежина, пренесува Healthline. Како што објаснуваат нутриционистите, одредени видови на овошје може да го зголемат и чувството на ситост.

  Всушност, редовното консумирање на одредени овошја е поврзано со помала телесна тежина и помал ризик од дијабетес, висок крвен притисок, рак и срцеви заболувања.

  Според Индекс, нутриционистите затоа издвоиле неколку видови на овошје што најдобро е да ги јадете наутро за поуспешно слабеење и забрзување на нашиот метаболизам.

  Овие се:

  грејпфрут
  јаболка
  Овошје од бобинки
  киви
  лубеница
  портокали
  авокадо.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img