More

  Се шпекулира дека напуштеното одморалиште на Ким Џонг-ун во Северна Кореја

  spot_img

  Веднаш до воено-цивилната воздухопловна база и на местото на поранешниот полигон за тестирање на проектили во Вонсан, Северна Кореја, требаше да се изгради монденско летувалиште за локалното население, како и за други заинтересирани посетители.Kim Jong-un u posjetu Wonsanu 2018. godine

  Но, по пандемијата на коронавирус, одморалиштето Wonsan Beach се претвори во град на духови. Или, поточно, до градот ккотјеби – бездомниците.

  Според јужнокорејскиот весник „Дејли НК“, бездомниците се единствените кои моментално ги посетуваат низите недовршени и запуштени хотели во провинцијата Кангвон долж источната страна на Корејскиот полуостров.

  Иако повеќето од 150-те планирани хотели и згради се изградени во одморалиштето, тие не се електрифицирани, не се поставени прозорци и врати, а ѕидовите не се бојадисани. Со оглед на тоа што нема контрола, не е чудно што одморалиштето стана сквотирање полно со човечки измет и саѓи од палење огнови.

  Изградбата на Wonsan Beach Resort е инспирирана од тематските паркови во Бенидорм, Шпанија, поради што многумина го нарекуваат севернокорејски Бенидорм.

  Идејата да се создаде луксузно одморалиште се роди во 2017 година откако тимот на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун го посети одморалиштето Коста Бланка.

  Ким Џонг-ун нареди изградба на одморалиштето, кое имаше премногу амбициозни рокови – најпрвин требаше да биде готов во 2018 година, потоа во 2019 година и на крајот во 2020 година. Кога започна пандемијата, сите градежни работи беа прекинати, а се уште не се знае кога и дали воопшто ќе бидат обновени.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img