More

  На северот на Косово, на некои новопоставени табли се нацртани имиња на места на албански јазик

  spot_img

  На некои двојазични табли на северот на Косово се насликани имиња на места на албански јазик.

  За неполни 24 часа по поставувањето на двојазичните табли беа обоени имиња на места на албански јазик, пишува KoSSev.

  Вчера со асистенција на косовската полиција на патниот правец Митровица – Лешак – Јариње отстранети се постоечките еднојазични табли на кирилица и латиница, а поставени се нови двојазични табли – прво на албански, потоа на латински српски.

  Таблите се поставуваат во организација на косовското Министерство за инфраструктура, потврди вчера министерот Љибурн Аљију, кој изјави дека „во согласност со законите на Косово“ ги отстрануваат „сите српски сообраќајни знаци кои се на кирилица и ги заменуваат со официјални знаци. “.

  Аљу најави и дека оваа акција ќе продолжи и во наредните денови.

  Но, осамна ново утро со префарбаните имиња на места на албански јазик на некои новопоставени табли.

  Според КоСсев, дури синоќа на социјалните мрежи кружеа фотографии од непознато потекло од насликани имиња на табли во градовите Лепосавиќ, Лешак и Слатина.

  Новинарите на КоСС денеска увидоа дека имињата на некои места се обоени, а како што велат имињата на местата во Грабовац се обоени на албански и за влез и за излегување од селото.

  Од друга страна, KoSSev пишува дека имињата на двата јазика сè уште се видливи на некои табли. Меѓу нив има и табла во селото Рударе.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img