More

  Не престануваат теориите за Кејт Мидлтон: Дали е монтирана втората објавена фотографија?

  spot_img

  По скандалот со принцезата од Велс, Кејт Мидлтон (42), која ја фотошопираше семејната фотографија за Денот на мајката, фановите сега забележаа уште нешто необично на фотографијата на принцот Вилијам (41) и принцезата Кејт. Имено, многумина забележале аномалија на фотографијата на која Кејт и Вилијам седат во автомобил, кога тој одел во Вестминстерската опатија по повод Денот на Комонвелтот.

  Обожавателите на фотографијата која се прошири на социјалните мрежи видоа дека ѕидот од тули зад автомобилот изгледа поинаку, а некои тврдат дека и бојата и големината на циглите се различни. Многумина сега веруваат дека и оваа фотографија е дигитално монтирана, пренесува 24 часа.

  Фотографијата можете да ја погледнете овде.

  „Ја најдов веб-страницата на фотографот Џим Бенет. Тој направи три фотографии од Вилијам и ’Кејт’. Погледнете ги циглите на третата слика. Не само што изгледаат поинаку во споредба со прозорците на автомобилот, туку и длабочината изгледа поинаку“, тврди еден корисник на социјалните мрежи.

  „Измамата продолжува. Ако Кејт може да се дотерува и да излезе, зошто наместо монтирана фотографија нема видео?“, гласи друг коментар.

  „Оваа фотографија од автомобилот покажува колку сте лековерни бидејќи и таа фотографија е лажна. Тие возат премногу блиску до ѕид од тули. Тулите не се вклопуваат заедно на ѕидот. Уште еден лажен“, продолжија коментарите.

  Фото агенцијата која стои зад фотографиите од автомобилот, Goff Photos, негираше дека сликата е дотерана.

  „Фотографиите беа исечени и осветлени, но ништо друго не беше уредено“, велат тие.

  Фотографот кој ги направи овие фотографии, Џим Бенет, изјави дека не ги менува своите фотографии во Photoshop и само го прилагодува нивото на светлина во нив доколку е потребно.

  „Снимањата од автомобил се непредвидливи дури и во најдобри услови, а со стаклени рефлексии може да биде навистина тешко“, објасни тој.

  Писателот и уредник на The Court Jeweller ја објасни разликата во ѕид од тули на X.

  „Оние кои се загрижени за шаблоните од тули на ѕидот во позадина можеби ќе сакаат да се консултираат со Google Maps“, напиша таа.

  Кралската обожавателка Мередит Констант објави клип на нејзиниот профил на TikTok во кој објаснува како таа ја гледа оваа мистерија.

  „Една од работите што луѓето ја забележаа на оваа фотографија е дека тулата горе не е иста како тулата долу, големината е различна. Не ги обвинувам луѓето што почнаа да се прашуваат дали фотографијата е лажна. Мислам дека тоа е затоа што сликата е толку отсечена, не можевме да видиме дека е ѕид од тули, а има зграда од тули зад неа, што создава еден вид оптичка илузија. Разликата во бојата на тулата е различна затоа што се пука низ прозорецот на автомобилот. Ова можеше да се реши со објавување на целата слика пред да биде исечена“, напиша таа.

  Да потсетиме, Кејт не се појавува во јавноста од Божиќ, а потоа се опоравуваше од операцијата на стомакот во јануари и помина две недели во болница. На Денот на мајката таа сподели фотографија со своите деца, што е прв официјален портрет на кралското семејство по нејзината операција. Многумина забележаа дека фотографијата е фотошопирана, што подоцна го призна и самата Кејт.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img