More

  На поранешниот директор на црногорската полиција, Веселин Вељовиќ му е продолжен притворот

  spot_img

  Вонсудскиот совет на Вишиот суд во Подгорица му го продолжи притворот на поранешниот директор на полициската управа на Црна Гора, Веселин Вељовиќ до нова судска одлука.

  Специјалното обвинителство во вторникот официјално ги обвини Вељовиќ и уште 13 лица за организиран криминал.

  Според обвинението, Вељовиќ станал член на организирана криминална група, која во 2018 година ја создал Александар Мркиќ, кој е во бегство.

  По напуштањето на функцијата директор на Управата на полицијата, Вељовиќ беше советник на поранешниот црногорски претседател Мило Ѓукановиќ.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img