More

  Како да се мијат пестицидите од овошје и зеленчук?

  spot_img

  Иако пестицидите го штитат овошјето и зеленчукот од инсекти, ако храната не се измие добро, може да предизвика повраќање, дијареа и гадење,

  Кога купуваме сезонско овошје и зеленчук, се прашуваме дали се испрскани со хемикалии или не. Дури и ако купуваме на маркети од познати, стари продавачи, побезбедно е секое овошје добро да се измие бидејќи пестицидите што се користат за нивно лекување често можат да предизвикаат стомачни проблеми.

  За да уживате во свежата храна од пазарот, еве неколку корисни совети што да правите пред да ги ставите на трпеза, пишува Информер.

  За да го направите растворот, растворете една лажица сода бикарбона во литар вода. Во оваа смеса потопете ги овошјето како домати, ротквици, јагоди и јаболка и оставете ги 15 минути.

  Вода и оцет
  За лиснат зеленчук, поефикасно и попрактично е да се користи раствор од вода со чаша оцет или сок од лимон. Оставете го да отстои 15 до 20 минути, а потоа исплакнете го секој лист под млаз вода. На овој начин можете да го измиете и младиот кромид, пренесува Net.hr.

  Спреј за миење овошје и зеленчук
  Истурете чаша вода и бел алкохолен оцет во шише со распрскувач, а потоа додадете една лажичка сода бикарбона. Почекајте да реагираат оцетот и сода бикарбоната, па затворете го шишето. Подоцна, попрскајте го зеленчукот со овој раствор. Пред консумирање задолжително исплакнете со ладна вода.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img