More

  Францускиот претседател е убеден дека Русија ќе се меша во Олимписките игри

  spot_img

  Францускиот претседател Емануел Макрон е загрижен за претстојните Олимписки игри во Париз, тој е убеден дека Русија ќе се меша во спортскиот настан со дезинформации.

  Францускиот претседател Емауел Макрон денеска изрази уверување дека од информативен аспект, цел на Русија се и Олимписките игри, чиј домаќин на лето ќе биде Париз.

  Како и пред него, министерката за млади, спорт и Олимписки игри Амели Оудеа-Кастер, исто така потврди дека свеченото отворање се уште се планира на Сена.

  Како што рече Макрон во својот говор на отворањето на центарот за вода во Сен Дени, тој не се сомнева дека Русија е насочена и кон Олимписките игри, пренесува француската агенција АФП.

  Во врска со терористичката закана и поврзаната церемонија на отворање, закажана на реката Сена, Оудеа-Кастера во средата рече дека во моментов нема конкретна закана за Олимписките игри во Париз, а Макрон денеска призна дека оваа закана ќе виси над Франција во текот на летото. . И покрај темата, се уште го планираат свеченото отворање на Сена, потврди и тој.

  И покрај темата, тие се подготвени за неколку сценарија. „Доколку се развие заканата, ако процениме, ако тоа го налагаат околностите, ќе имаме подготвени други сценарија“, објасни тој, дури и без да изнесува други детали.

  По критиките од десницата, Макрон ја поддржа идејата француско-малиската музичка ѕвезда Аја Накамура да настапи на свеченото отворање. „Ако има церемонија со други уметници, мислам дека тоа е добра работа, рече тој и додаде дека и игрите и церемонијата треба да ни одговараат. Таа е дел од француската култура и француската музика“, нагласи тој.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img