More

  Иванишевиќ повеќе не е тренер на Ѓоковиќ

  spot_img

  Речиси петгодишната соработка меѓу Новак Ѓоковиќ и Горан Иванишевиќ заврши по Мастерсот во Мајами.

  Иванишевиќ му се приклучи на тимот на Ѓоковиќ во првата недела на Вимблдон во 2019 година и постигна бројни успеси со Новак, но помина и низ исклучително тешки моменти, како дисквалификување од УС Опен и депортирање од Австралија.

  Голема заслуга има Зец што ги подобри волејовите и сервисот на Новак, што придонесе за одлични резултати: заедно освоија осум Грен слем титули (не сметајќи го Вимблдон 2019 година).

  „Јасно се сеќавам на моментот кога го поканив Горан да биде дел од мојот тим. Беше уште 2018 година, јас и Марјан (Вајда) баравме иновации и некоја магија за услуга во нашиот тандем. Не само што донесовме сервис, туку и многу смеа, забава, број еден за крајот на годината, срушени рекорди, уште 12 грен слем титули (и неколку финалиња) од тогаш. Спомнав и мала драма?“, напиша Новак, правејќи мал превид (работат од 2019 година, вкупно девет слемови имаат освоено) и додаде:

  „Јас и Горан пред неколку дена решивме да ја прекинеме соработката. Хемијата на теренот имаше свои подеми и падови, но нашето пријателство отсекогаш било цврсто. Всушност, јас сум горд на тоа – не сум сигурен дека ни тој е: покрај тоа што заедно победувавме турнири, имавме и странична битка во паркот долги години. И тој турнир никогаш не завршува за нас“.

  Во текот на својата тренерска кариера, Иванишевиќ претходно соработуваше со Марин Чилиќ, Томаш Бердих и Милош Раониќ.

  Сега се чека следниот потег на Новак – назначување на тренер.

  На тренингот во Кошутњак во вторникот со него беше Ненад Зимоњиќ, а можно е да биде на некои турнири со Новак, но не е реално тоа да биде долгорочно решение. Со Новак во наредниот период ќе биде и Карлос Гомез Херера – минатогодишниот спаринг партнер, а сега негов агент, и нема да има брзање: ќе има процес, одмерување, дискусии, по што ќе биде објавен новиот тренер на Ѓоковиќ.

  Следен турнир за Новак ќе биде Мастерсот во Монте Карло кој започнува на 7 април.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img