More

  Романија ја совлада Украина

  spot_img

  Романија ја победи Украина со убедливи 3:0 во Минхен во првиот натпревар за двете селекции на ЕП 2024 и ја прослави првата победа европските првенства по 24 години.

  Во 29. минута Николае Станчу со прекрасен гол го отвори резултатот, а Разван Марин постигна уште еден убав гол за Романците во 53. минута. Само 4 минути подоцна, Денис Драгуш со уште еден гол стави крај на неизвесноста на натпреварот.

  Во репрезентацијата на Украина, лоша партија имаше голманот на Реал Мадрид, Андриј Лунин, кој направи грешка при првиот примен гол и не интервенираше добро за вториот.

  Романците ја прославија првата победа во европските завршници по цели 24 години. Последен пат победија Романија славеше победа со 3-2 над Англија на ЕП 2000 година.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img