More

  Хрватските власти со апел: Не одете на пат: Падна речиси метар снег, а ќе продолжи да паѓа. Ураганска бура!

  spot_img

  Во поголем дел од земјава е претежно облачно, во внатрешниот дел се уште паѓа снег, долж Јадранот врне дожд, каде што се уште дува силно невреме со налети над 130 километри на час, на места под планината Велебит.

  Бидејќи од вчера локално наврна повеќе од половина метар нов снег, не е чудно што сообраќајот се уште е во колапс, затворен за сите групи возила од внатрешноста кон Далмација и обратно. Не тргнувајте на патот!

  Според последните информации, на метеоролошката станица Госпиќ се измерени 70 сантиметри снег.

  Снег ќе паѓа и во остатокот од понеделник, особено во Горски Котар и Лика, долж Јадранот треба да очекуваме врнежи од дожд.

  Вторник претежно носи само слаби врнежи, слаб снег на планините, слаб дожд локално долж Јадранот, каде веројатно невреме ќе продолжи да дува особено под Велевита.

  Среда повторно ќе донесе почести врнежи, особено во вториот дел од денот, дожд долж Јадранот, снег ќе врне во Горски котар и Лика.

  Вториот дел од неделата носи забележливо затоплување, со се помалку снег кој евентуално ќе паѓа на планините, во низините почести врнежи од дожд или евентуално лапавица.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img