More

  Руски воен авион оштетен во саботажа во Белорусија

  spot_img

  Руски воен авион за набљудување А-50 беше оштетен во неделата во напад со дрон на аеродром во близина на белорускиот главен град Минск, потврдија членовите на белоруската опозиција во егзил, а лидерката на опозицијата Свјетлана Тихановска рече дека е горда на нив.Горда сум на сите Белоруси кои продолжуваат да се спротивставуваат на руската хибридна окупација на Белорусија и се борат за слободата на Украина“, напиша Тихановска.

  „Тоа беа дронови. Учесниците во операцијата се Белоруси“, рече Александар Азаров, шеф на белоруската антивладина организација BYPOL, цитиран на апликацијата за пораки Телеграм на организацијата и полскиот канал за вести Белсат. „Тие се сега безбедни, надвор од земјата“, додаде тој.

  Белсат е полски радиодифузер фокусиран на белоруски вести кои Минск ги означи како екстремистички. БИПОЛ, кој вклучува поранешни службеници за спроведување на законот кои ги поддржуваат опозициските политичари, е прогласен за терористичка организација. Советникот на лидерот на белоруската опозиција Свјетлана Тихановска во објава на Твитер рече дека тоа е најуспешниот чин на саботажа од почетокот на 2022 година. Ројтерс не може самостојно да ги потврди извештаите. Немаше итен одговор од министерствата за одбрана на Русија и Белорусија на барањето за коментар.

  Предните и централните делови на авионот, како и радарската антена се оштетени како резултат на две експлозии во нападот на воздухопловната база во близина на Минск, јави BYPOL.

  Рускиот авион Бериев А-50, име на НАТО Mainstay, е наменет за воздушно рано предупредување, со воздушни командни и контролни способности и можност за следење до 60 цели истовремено.

  Од почетокот на руската инвазија на Украина пред една година, имаше неколку чинови на саботажа во Белорусија и во руските региони кои граничат со Украина, особено на железничкиот систем.

  Белорускиот претседател Александар Лукашенко не беше директно вклучен во руската војна против Украина, но им дозволи на нејзините сили пристап да ја користат територијата на почетокот на инвазијата пред една година.

  Русија и Белорусија формираа заедничка воена единица во Белорусија и одржаа бројни вежби. Голем број руски воени авиони и авиони за рано предупредување и контрола се распоредени во Белорусија.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img