More

  Хаотични сцени: Наредена нова евакуација во Грција, силните ветрови шират пожари

  spot_img

  Еднонеделниот пожар на грчкиот остров и одморалиштето Родос ја проби одбраната во понеделникот, принудувајќи нови евакуации бидејќи силните ветрови и топлината целосно ги исушија шумите и грмушките, предизвикувајќи уште три големи пожари на други места во Грција.

  Последната евакуација беше наредена на југот на Родос бидејќи 19.000 луѓе, главно туристи, беа однесени со автобуси и бродови во текот на викендот од патеката на пожарот што започна од блиските планини и зафати неколку крајбрежни области. Тоа беше најголемата евакуација во Грција во последните многу години.

  „Ние сме како во војна, целосно фокусирани на пожари“, рече премиерот Киријакос Мицотакис за време на дебатата во грчкиот парламент. „Во наредните денови и недели мораме да останеме во постојана готовност“, рече тој.

  Помош пристигнува од Европската унија и другите, а противпожарните авиони од соседна Турција се приклучија на напорите на Родос, каде 10 авиони и 10 хеликоптери ги гаѓаат жариштата со вода, летајќи само пет метри над нив и покрај слабата видливост.

  Во понеделник температурите во делови од грчкото копно достигнаа малку над 40 Целзиусови степени, а ден претходно се искачија дури и до 45 степени.

  Иан Мурисон, бизнисмен од Лондон на одмор во јужниот дел на Родос со сопругата и 12-годишниот син, опиша дека избегал од пожарот во саботата.

  „Видовме пламен како доаѓа над ридот. „Нашиот хотел е за 1.200 луѓе, но чекаше само еден автобус“, рече тој. „Сите само ги земавме торбите и почнавме да одиме. Одевме три километри пред да излеземе од облакот од пепел“.

  Семејството стигнало до блиската плажа каде поради прекин на струја, чекале во темница со илјадници други да бидат евакуирани со автобус или брод.

  „Можете да видите портокалов сјај на небото што станува се поголем и поголем, големи огнени топки летаат кон небото“, рече Мурисон, опишувајќи хаотични сцени додека евакуираните се натрупаа во мали чамци кои пристигнаа да ги одведат.

  „Не беше важно дали има деца, возрасните се бореа да бидат следните што ќе заминат“, рече тој. „Беше многу, многу стресно.

  Во близина на приморското одморалиште Линдос, новинарите на АП видоа вработени во хотелот и гостите на кои им се придружија локалните жители и пожарникарите како гаснат мал пожар со апарати за гаснење пожар, влажни крпи и кофи со вода од базенот.

  Евакуација беше наредена и во текот на ноќта на западниот остров Крф, каде повеќе од 2.000 луѓе беа префрлени на безбедно по копно и море, а евакуација беше и на островот Евија, како и во планинската област во јужниот регион на Пелопонез.

  Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен на Твитер објави дека разговарала со премиерот во неделата навечер за да понуди дополнителна помош бидејќи Грција „се соочува со разорни шумски пожари и силен топлотен бран поради климатските промени“.

  Во Собранието, Мицотакис ја истакна и заканата од климатските промени, кои, како што рече, „се повеќе ќе се чувствуваат со големи природни катастрофи низ целиот медитерански регион“.

  Во Грција во последните 12 дена во просек избувнуваат по 50 нови шумски пожари дневно, изјави владиниот портпарол Павлос Маринакис. Во неделата се евидентирани 64 нови пожари, а во понеделник имало вкупно повеќе од 80 истовремено.

  Пожарот на Родос избувна по планината, горејќи куќи и автомобили, а стоката остана мртва на патот додека се обидуваа да избегаат.

  Надлежните соопштија дека нема посериозни повреди, а болниците и здравствените волонтери им пружиле прва помош на туристите и другите, главно поради последиците од топлината и дехидрацијата.

  Пожарникарите во понеделникот се бореа и со пожарите во јужна Италија, каде температурите со недели беа околу 40 степени Целзиусови и повеќе.

  Пожар предизвикан од ветер избувна во близина на Палермо на Сицилија, како и неколку други пожари на тој остров во Средоземното Море, вклучувајќи го и крајбрежниот туристички град Чефалу.

  Шумски пожари имаше и во Калабрија, вклучувајќи ги и планините Аспромонте.

  Авионите од Милано, Париз и Амстердам за Сардинија мораа да слетаат на други аеродроми бидејќи пистата во Олбија беше опасно жешка во понеделникот попладне, јави државната телевизија РАИ. Температурата на асфалтот достигна 47 степени.

  Поради пожарите во Грција, неколку авиокомпании, меѓу кои и easyJet и германскиот оператор за пакети Туи, испратија празни авиони на Родос за да ги евакуираат туристите. Британската влада објави дека на островот има меѓу 7.000 и 10.000 британски граѓани, за кои Родос е популарна дестинација за одмор.

  Дел од туристите велат дека туристичките компании не дале информации и не помогнале. Претставници на грчкото Министерство за надворешни работи работат на меѓународниот аеродром Родос со неколку амбасади и дипломати кои отпатувале од Велика Британија за да им помогнат на туристите кои ги изгубиле патните документи.

  Родос е една од најпопуларните дестинации за одмор во Грција, која годишно ја посетуваат околу 2,5 милиони луѓе. Додека некои посетители продолжија да бегаат од островот во понеделникот, други пристигнаа од Европа за да ги започнат своите одмори во одморалиштата кои не беа погодени од шумскиот пожар, што е околу 90 отсто од вкупниот капацитет на островот, според грчките власти.

  Грција користи сателитска услуга на ЕУ за да ја процени штетата предизвикана од пожарот и да ги распредели средствата. На фотографиите кои тој сервис ги објави на интернет се гледа кафеава „лузна“ од пожарот во форма на песочен часовник на средината на островот.

  Армијата, исто така, помогна да се постави привремено сместување на Родос, каде што беа отворени училишта и спортски објекти за избеганите туристи.

  Релативно одмор од горештините имаше во понеделник, со највисока температура од 38 степени, а од вторник ќе бидат проследени со високи температури, додека во четврток се очекува помалку топло време.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img