More

  ЕУ го повика Израел веднаш да ги прекине операциите во Рафах

  spot_img

  Денеска Европската унија (ЕУ) го повика Израел „веднаш да ја прекине“ воената операција во Рафа, на југот на Појасот Газа, што ризикува да ги „залади“ односите со Унијата.

  „Доколку Израел продолжи со својата воена операција во Рафах, тоа неизбежно ќе изврши голем притисок врз односите на ЕУ со Израел“, се вели во изјавата на шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел.

  Израел нареди евакуација на жителите од некои делови на градот, кој израелската војска го означува како последно големо упориште на Хамас во Газа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img