More

  Кардиолозите открија кој зеленчук го јадат секој ден

  spot_img

  Редовното консумирање овошје и зеленчук е научно поврзано со намалување на ризикот од кардиоваскуларни болести. Доколку не го јадете премногу често, време е да започнете, особено онаа што ја препорачуваат кардиолозите.

  „Зеленчукот е важен дел од исхраната здрава за срцето. Тоа е затоа што е богато со различни витамини, вклучувајќи Б1, Б2, ниацин и фолна киселина, есенцијални елементи како калциум и калиум, и фитохемикалии, кои се биоактивни соединенија од растително потекло“, вели кардиологот Џој Гелбман.

  Витамините Б помагаат да се одржи крвниот притисок на здраво ниво, додека ниацинот помага во намалување на ЛДЛ холестеролот. Фолната киселина е поврзана со намален ризик од кардиоваскуларни болести и мозочен удар. Калциумот игра улога во одржувањето на отчукувањата на срцето, а калиумот има корисен ефект врз срцето со намалување на напнатоста на ѕидовите на крвните садови, што помага во намалување на крвниот притисок.

  Фитохемикалиите во зеленчукот се особено важни за здравјето на срцето. Научните истражувања покажуваат дека помагаат во заштитата од оксидативен стрес, кој предизвикува воспаление во телото и може негативно да влијае на срцето.

  Покрај сите овие придобивки, зеленчукот е богат и со растителни влакна. Исхраната богата со растителни влакна го поддржува здравјето на срцето со тоа што го спречува зголемувањето на холестеролот и крвниот притисок.

  Иако сите зеленчуци се добри, д-р Гелбман особено сака лиснат, зелен зеленчук.

  „Сакам кељ, спанаќ и кинески зеленило. „Лисестиот зеленчук е особено добар за здравјето на срцето бидејќи е богат со нитрати кои се претвораат во азотен оксид, соединение кое може да ги релаксира крвните садови“, вели таа.

  Кардиологот д-р Дипак Вивек претпочита спанаќ. Го поддржува кардиоваскуларното здравје на многу начини, вклучително и подобрување на чувствителноста на инсулин и намалување на оксидативниот стрес.

  „Може да помогне и во намалување на крвниот притисок бидејќи е богат извор на влакна, витамин А, витамин Ц, витамин К, железо, калиум и фолати“, објасни докторот.

  Спанаќот е избор број еден и за многу други кардиолози. д-р. Сушант Каир објаснува дека железото во спанаќот е важно за производство на црвени крвни зрнца.

  „Спанаќот има и витамин Е, антиоксиданс кој го штити телото од слободните радикали кои можат да играат улога во предизвикување срцеви заболувања, рак и други болести“, изјави тој за Парад.

  Додека фактот дека лиснатите зеленило се здрави за срцето поради нивниот нутритивен профил, друга придобивка е нивната разновидност. Можете да го интегрирате во речиси секој оброк. Некои го додаваат во омлетите, го јадат како салата или со тестенини. Што и да одберете, запомнете дека јадењето повеќе зелен зеленчук ќе му користи на целото тело, особено на срцето.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img