More

  Доналд Трамп кој се соочува со финансиски проблеми за својата долготрајна и скапа изборна кампања, итно имал потреба од готовина и затоа во неделата во Палм Бич, Флорида, се сретнал со Илон Маск, еден од најбогатите луѓе во светот

  spot_img

  Доналд Трамп кој се соочува со финансиски проблеми за својата долготрајна и скапа изборна кампања, итно имал потреба од готовина и затоа во неделата во Палм Бич, Флорида, се сретнал со Илон Маск, еден од најбогатите луѓе во светот, јави синоќа Њујорк тајмс.

  Трамп тогаш се сретнал и со неколку други богати спонзори. Поранешниот претседател на САД има потреба од свежа готовина за стабилизација на финансиите на неговата кампања а поради многубројните обвиненија и неколку судски решенија против него за исплата на стотици милиони долари оштета. По победата во многу држави на прелиминарните избори вчера, Трамп е на пат да стане претседателски кандидат од републиканците на изборите во ноември,

  Иако Маск во последно време искажува наклонетост кон републиканците и ја критикува власта на актуелниот претседател Џо Бајден, тој наводно кажал дека „суштинско е Бајден да изгуби“, се уште не е јасно дали планира да го помага Трамп со дел од своето богатство, пишува весникот.

  Богатството на Маск вреди околу 200 милијарди долари и ако тој прифати да донира Трамп може да закрепне финансиски и да го надмине Бајден кој има многу поголем кампањски буџет моментало вреден 117 милиони долари. Само во четвртото тримесечје лани демократскиот претседател успеал да собере 97 милиони.

  За споредба, иако Трамп во последните месеци лани собрал 130 милиони долари, голем дел од тие пари биле брзо потрошени и 2024 година ја започнал само со 42 милиони долари готовина.

  Маск досега се претставуваше како независен претприемач, и како многу други бизнис лидери тој ги помагаше кандидатите на двете партии. Сепак, тој нема трошено астрономски суми на претседателски избори, како што тоа го прават други милијардери, и неговите донации биле еднакво поделени на демократите и републиканците.

  Компаниите на Маск како Тесла и СпејсЕкс добиваат низа владини тендери и кредити.

  Весникот потсетува на критиките од негова страна кога САД под водство на Трамп во 2017 година го напуштија климатскиот договор од Париз.

  Неговите поклоници на Х (поранешна социјална мрежа Твитер), мнозинство од кои се подржувачи на републиканците, се пријатно изненадени од наводното зближување меѓу него и Трамп и очекуваат многу поблизка соработка. Трамп неодамна во едно ТВ интервју искажа пофални зборови за Маск нарекувајќи го „гениј“.

  Некои коментираат и за можен ангажман на Маск во новата администрација на Трамп, се разбира ако тој извојува победа над Бајден на изборите во ноември.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img