More

  Додик вели дека е подобро во РС отколку во Германија, упати нови обвинувања кон САД

  spot_img

  Лидерот на босанските Срби Милорад Додик во вторникот ги обвини САД дека се обидуваат да владеат со Босна и Херцеговина како колонијална сила, тврди дека ситуацијата во Република Српска е подобра отколку во Германија и рече дека очекува да добие подобри соговорници во Брисел и Вашингтон по Избори 2024…

  На прес-конференцијата во Бања Лука, Додик уште еднаш го најави распуштањето на Босна и Херцеговина, тврдејќи дека 28-та година од потпишувањето на Дејтонскиот договор е доволен доказ дека Босна и Херцеговина не може да функционира и предвиде дека во тоа сценарио само РС би опстанала како независен ентитет.

  Тој рече дека Дејтонскиот договор, како темел на денешна Босна и Херцеговина, всушност пропаднал, односно дека од него „останале само фрагменти“.

  „Нема причина денес да се задржиме на Дејтонскиот договор и да ја направиме истата грешка што ја направи Србија по распадот на поранешна Југославија, бранејќи го до крај, додека ја обвинуваат дека го прекршила“, рече Додик, додавајќи дека Затоа најдобро решение е „мирното разединување“ на Босна и Херцеговина.

  Тој тврди дека против тоа е само „колонијалната администрација“ предводена од САД и Велика Британија, но се надева дека тоа би можеле да го променат американските претседателски избори следната година, како и изборите за Европскиот парламент.

  „Ќе има избори во САД и ЕУ и луѓе со кои ќе можеме да разговараме“, изјави Додик, кој не ги крие симпатиите кон поранешниот американски претседател Доналд Трамп, и покрај тоа што и за време на мандатот на Трамп, санкциите воведени кога тој беше во Белата куќа не беа укинати.беше Барак Обама.

  Додик потврди дека политиката на санкции, поттикната од САД, создава проблеми за Република Српска, бидејќи тој ентитет сега има потешкотии да пристапи до западните финансиски пазари, но тој исто така тврди дека тоа не влијаело на целокупната финансиска стабилност.

  Тој вели дека состојбата во РС е всушност подобра отколку во европските земји како Германија. „Германија ќе банкротира побрзо од Република Српска“, оптимистички заклучил Додик.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img