More

  Додека го јадевме пукавме од здравје: Заборавената житарка го штити срцето, ги зајакнува коските, одлична е и за слабеење

  spot_img

  Просото е едно од најздравите житарки за кое слободно можеме да кажеме дека е запоставено и заборавено во нашата кујна.

  Просото е едно од најздравите житарки за кое слободно можеме да кажеме дека е запоставено и заборавено во нашата кујна.

  Просото содржи клучни амино киселини кои помагаат во изградбата и регенерацијата на мускулите и клетките на кожата.

  Исто така, тој е богат со јаглехидрати кои полека се вари, па брзо ни дава чувство на ситост и помага во процесот на слабеење.

  Бидејќи е лесно сварлив, просото е една од житариците што им се дава на децата како прва цврста храна.

  Оваа житарка содржи и природни масти кои се неопходни за апсорпција на витамини, вклучувајќи каротин и витамин Д.

  Кашата од просо помага и за здравјето на нервниот систем, поради витаминот Б1.

  Посебно добро делува на здравјето на постарите бидејќи позитивно влијае на здравјето на мозокот, меморијата и физичките способности.

  Просото содржи и многу железо и магнезиум, а кардиолозите ја препорачуваат оваа житарка како храна што треба да се јаде што почесто бидејќи е полна со калиум, кој помага во борбата против срцевите заболувања, го нормализира крвниот притисок и ги зајакнува крвните садови.

  Крстарица нуди 2 рецепти за просо кои мора веднаш да ги вклучите во исхраната:

  Просо и зеленчук
  Потребно е:

  1 шолја просо

  1 главица кромид

  1 чешне лук

  1 рендан морков

  300 грама слатка пченка

  малку маснотии, малку сол и бибер, една лажичка куркума

  Подготовка: На малку маснотии пропржете го кромидот и ренданиот морков. Додадете слатка пченка и ситно сечкан лук.

  Се динста, па се додава добро измиено и процедено просо и зачини. Измешајте сè, истурете вода да ја покрие целата смеса и оставете полека да се готви околу 10 минути. Промешајте и тргнете го од оган.

  Пудинг од просо
  Потребно е:

  1 шолја просо

  1 јаболко

  1 круша

  цимет

  мед

  Подготовка: сварете просо и исцедете го. Излупете ги и сварете ги јаболкото и крушата. Просото, вареното јаболко и крушата измешајте ги во блендер. Додадете мед и цимет и послужете сè како пудинг.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img