More

  Чак Норис ја откри тајната на својата виталност на 84 години

  spot_img

  Холивудската акциона ѕвезда Чак Норис со децении ги воодушевува фановите со својата сила и акробации на малите екрани. Иако остаре, ни малку не ја запостави физичката подготвеност, а во едно неодамнешно интервју ја откри главната тајна на неговата виталност.Норис има 83 години, а неговата сила и издржливост се уште се неверојатни.

  И покрај годините, Норис редовно споделува моменти од приватниот живот со своите фанови преку социјалните мрежи. Во интервју за Healthy тој изјави дека е благодарен што се чувствува силно, здраво и полн со енергија.

  „Не ја гледам возраста како причина за забавување – ако ништо друго, ми даде шанса да ја обновам мојата посветеност на фитнесот и исхраната. Вклучувам движење секој ден секогаш кога можам и го хранам моето тело со хранливи материи кои ми помагаат да се чувствувам помлад од кога било“, вели Норис.

  Тој советува дека е важно секој да одлучи што е најважно во животот и да го насочи животот околу тоа, бидејќи од тоа следуваат добри работи. Тој вели дека за него главни вредности се слободата, семејството, кондицијата, вербата и борбата.

  „Приоритизирањето на фитнесот и исхраната ми овозможува да бидам поактивна со моите сакани, а здравото тело ќе ми даде многу среќни години со нив. Вежбањето со моето семејство е значајно искуство; моите деца се исто толку страсни за боречки вештини како и јас. Отсекогаш сум велел дека семејството што тренира заедно останува заедно“, вели Норис.

  На социјалните мрежи Норис често со гордост објавува моменти со сопругата Џин О’Кели со која е во брак 25 години.

  „Џена и јас сме толку благословени што го имаме бракот што го имаме. Правиме сè заедно, без разлика дали работиме, патуваме, работиме на ранчот, одгледуваме деца и внуци, па дури и започнуваме нови бизниси како Roundhouse Provisions, ние сме тим 100 проценти од времето. Гена е клучот за сите неверојатни достигнувања што ги постигнавме во нашите заеднички животи“, сподели Норис.

  Како главна тајна за зачувување на своето здравје и сила во осмата деценија од животот, Норис го наведува вниманието што го посветува на исхраната. Ова го мотивирало да започне свој бренд на додатоци во исхраната.

  „Со текот на годините научив многу за здравото стареење, а едно од моите најважни откритија е моќта да го слушам вашето тело и да препознавам што му помага да се претстави најдобро. Јас и Гена сме многу фокусирани на исхраната“, вели Норис.

  Покрај грижата за исхраната, секако, од суштинско значење е и вежбањето.

  „Работи како да се осигурате дека правилно се истегнувате пред да започнете со вежбање. Боречките вештини се мојата страст, а неодамна открив дека вежбањето фитнес во базен е всушност одличен начин да останам во форма и да се фокусирам на моите движења, а пловноста на водата го намалува голем притисок врз моите зглобови“, вели Норис. додавајќи дека особено ужива во пливањето.во последно време.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img