More

  Водечки кинески виролог не исклучува дека коронавирусот влегол во лабораторија

  spot_img

  Поранешниот шеф на кинескиот центар за контрола на заразни болести (ЦДЦ), Џорџ Гао, во интервју за британскиот Би-Би-Си изјави дека не може да се исклучи можноста коронавирусот да влезе во лабораторија. Сепак, ГАО одигра важна улога во одговорот на пандемијата на Ковид-19.

  Додека кинеската влада отфрла каква било навестување дека коронавирусот можел да влезе во лабораторија, поранешниот шеф на кинескиот Центар за контрола на заразни болести, Џорџ Гао, беше помалку убеден. „Секогаш е лесно да се посомневаш во карколи. Тоа е наука. Не исклучувајте ништо“, рече тој во интервјуто објавено денеска.

  Гао, исто така светски познат виролог и имунолог, минатата година го напушти раководството на кинескиот ЦДЦ, а моментално е потпретседател на Националната природна научна фондација на Кина. Во интервју за Би-Би-Си, тој исто така посочи дека кинеските региони спровеле некаква официјална истрага на Институтот за вирологија во Вухан, од каде, според некои шпекулации, можел да потекнува коронавирусот.

  „Владата организираше нешто“, рече тој, додавајќи дека не го вклучила ниту ЦДЦ. Според неговите зборови, вештаците детално ја прегледале лабораторијата, при што не констатирале неправилности.

  Вирусот што предизвикува ковид речиси сигурно доаѓа од лилјаци. Како тоа од нив преминало на човекот е повеќе контроверзно прашање, со две главни можности кои се предлагаат од самиот почеток.

  Причината е што вирусот се шири природно, можеби преку други животни. Според многу научници, ова е најверојатното сценарио засновано на докази. Други научници сметаат дека нема доволно докази за да се исклучи друга можност – некој да се заразил со вирусот како дел од истражувањето, со чија помош би требало подобро да ја разберат заканата од вирусот од природата.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img