More

  Кси го угости Путин со највисоки државни и воени почести

  spot_img

  Кинескиот лидер Си Џинпинг во четвртокот го пречека Владимир Путин со воена бендска серенада и повеќе воени поздрави пред Големата сала на народот во Пекинг, најавувајќи го почетокот на дводневната државна посета чија цел е да се нагласи блискиот однос меѓу двајцата лидери.

  Оваа посета е особено симболична за Путин, според Си-Ен-Ен, бидејќи ова е прво патување во странство откако минатата недела тој влезе во новиот мандат на рускиот претседател. Посетата е и знак за поддршката на Кси за Путин и најнов знак за продлабочување на врските.

  За време на разговорите во четвртокот наутро, Кси рече дека кинеско-руските односи „го издржале тестот на променливиот меѓународен пејзаж“ и треба да бидат „негувани“ од двете страни, се вели во соопштението на кинеското Министерство за надворешни работи.

  „Кина е подготвена да соработува со Русија за да остане добри соседи, добри пријатели и партнери кои си веруваат еден на друг, да продолжиме да го зајакнуваме трајното пријателство меѓу двата народи и заеднички да продолжиме со националниот развој и ревитализација и да продолжиме да поддржуваме еднаквост и правдата во светот“, рече Кси, според Си-Ен-Ен.

  Путин ја поздрави „практичната соработка“ на двете земји, укажувајќи на нивната рекордна билатерална трговија минатата година и истакнатоста на Кина како економски партнер на Русија, пишува рускиот државен медиум Тасс. Рускиот претседател рече дека енергетиката, индустријата и земјоделството се меѓу приоритетите на неговата соработка, а лидерите „веќе почнаа да зборуваат за тоа“.

  Добредојде на црвениот тепих на Путин во Пекинг доаѓа еден ден откако украинскиот претседател Володимир Зеленски преку неговата канцеларија објави дека ќе ги прекине сите претстојни меѓународни посети додека неговите војници се бранат од ненадејната руска офанзива во североисточниот регион Харков.

  Кси го маче Путин под зголемен притисок и од САД и од Европа да се осигура дека растечкиот извоз на Кина во Русија од почетокот на војната не ги поддржува воените напори на Кремљ.

  Си-Ен-Ен објави дека се очекува двајцата лидери да разменат мислења за Украина, како и за конфликтот во Газа, како и да разговараат за проширување на трговските, безбедносните и енергетските врски.

  Пред самото патување, Путин, во интервју за кинескиот државен медиум Ксинхуа, го поздрави „невиденото ниво на стратешко партнерство“ меѓу двете земји.

  Тој изјави дека двете имаат за цел „да ја зајакнат надворешната политичка координација“ и да ја продлабочат соработката во „индустријата и високата технологија, просторот и мирновременската употреба на нуклеарната енергија, вештачката интелигенција, обновливите извори на енергија и другите иновативни сектори“.

  Се очекува Кси и Путин да потпишат и серија билатерални договори, соопшти Кремљ. Тие ќе прослават и 75 години дипломатски односи на „гала забава“, јавуваат кинеските државни медиуми.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img