More

  Завршена е изградбата на пловечка док во Газа

  spot_img

  Американската војска го заврши поставувањето на пловечка док за Појасот Газа.

  Британскиот весник „Гардијан“ објави дека изградбата на пристаништето значи дека официјалните лица сега се подготвени да започнат со транспорт на многу потребната хуманитарна помош во енклавата, која беше опколена во текот на седуммесечните интензивни борби во војната меѓу Израел и Хамас.

  Изградбата беше завршена во текот на ноќта, јавува АП, и го означува почетокот на комплицираниот процес на доставување хуманитарна помош повеќе од два месеци откако Џо Бајден нареди помош за Палестинците кои се соочуваат со глад.

  Неодамна, храната и другите резерви беа запрени на самиот влез во Газа, бидејќи Израел го зазеде клучниот граничен премин Рафах во напад на јужниот град на египетската граница.

  Американските трупи кои помагаат во испораката на помош преку пристаништето нема да стапнат во Газа, инсистираат американските власти, дури и кога ја признаваат опасноста од дејствување во близина на воена зона.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img