More

  Финска жали за смртта на 12-годишно момче во пукање во училиште, соопшти полицијата: „Го знаеме мотивот“

  spot_img

  Знамињата се веат на половина копје низ Финска додека земјата тагува за смртта на 12-годишно момче во пукање во училиште за кое полицијата соопшти дека го извршил негов соученик.

  Двајца други ученици од училиштето Виертола, исто така 12-годишни девојчиња, беа тешко ранети во нападот во вторникот, соопштија болничките власти и полицијата. Нема ажурирање за нивниот медицински статус рано во средата.

  „Полицијата има прелиминарни сознанија за мотивот на делото, но од истражни причини се уште не може да се потврди“, соопшти полицијата.

  Тие рекоа дека осомничениот го признал пукањето во текот на првичната истрага, но се уште никој јавно не зборувал во негово име. Тој е ставен на грижа на социјалната служба бидејќи детето не може да биде во притвор.

  По веста за пукањето во вторникот наутро, загрижените родители чекаа пред училиштето со часови додека наставниците ги држеа вратите од училниците затворени за да ги заштитат своите ученици додека полицајците ги претресуваа просториите.

  Осомничениот во овој случај на крајот бил уапсен на околу четири километри додека сè уште го поседувал пиштолот.

  Осомничениот и починатото момче биле фински државјани, соопшти полицијата. Една од повредените девојки е Финска, додека третата жртва е двојна државјанка на Финска и Косово.

  Инспекторите ги предупредија луѓето да не шират гласини на интернет.

  Има многу различни, делумно неточни информации за тоа што се случило… Полицијата и понатаму укажува дека ширењето неточни информации на социјалните мрежи е кривично дело“, велат оттаму.

  Владата ги повика Финците да се приклучат на денот на жалост во среда и нареди знамињата на јавните згради да бидат спуштени на половина копје во знак на жалост за смртта на детето.

  По смртоносните престрелки во училиштата во 2007 и 2008 година, Финска ги заостри законите за оружје во 2010 година и воведе фитнес тест за сите кандидати за дозвола за оружје. Покачена е и минималната возраст за кандидатите од 18 на 20 години.

  Во земјата со 5,6 милиони жители, каде што ловот и пукањето се популарни, има повеќе од 1,5 милиони лиценцирано огнено оружје и околу 430.000 носители на дозвола.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img