More

  Жолто предупредување за речиси цела Хрватска: Очекувајте снег, дожд, ветер и мраз

  spot_img

  Жолто предупредување кое претставува потенцијално опасно време е издадено во поголемиот дел од Хрватска за вторник.

  Во понеделник во повеќето области ќе биде претежно сончево. Во низините претпладне и дел од попладневните часови на места ќе има појава на магла по можност понекаде долготрајна. Зголемена облачноста попладне од северозапад, а слаби врнежи кон крајот на денот и во ноќните часови.

  На места на Јадранот ќе врне слаб дожд, а во внатрешноста врнежите ќе бидат на границата меѓу снег и дожд, кои на студеното тло може да замрзнат. Дува претежно слаб ветер, од средината на денот понекаде умерен југозападен и југоисточен. Највисоката дневна температура од 2 до 7, со долготрајна магла и пониска, а на море од 8 до 13 °C.

  Утре во првиот дел од денот ќе биде облачно со повремени слаби врнежи претежно од дожд, а на копно е можен и слаб снег. Во утринските часови во внатрешноста, врнежите можат да замрзнат во контакт со студената земја.

  Посончево попладне, само ретко на копно со краткотраен туш. Ќе дува слаб до умерен југозападен ветер во западен и северозападен, а на Јадранот умерен ветер и северозападен ветер. Најниската температура на воздухот од -5 до 0, на море од 3 до 7 °C. Највисоката дневна температура претежно во интервал од 5 до 9, а на Јадранот од 9 до 13 степени Целзиусови, објави веб-страницата на ДХМЗ.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img