More

  Жени во црно: Усвојувањето на Резолуцијата за геноцидот во Сребреница е голем историски настан и правда за жртвите

  spot_img

  Активистката Сташа Зајовиќ од организацијата „Жени во црно“ од Србија смета дека усвојувањето на Резолуцијата за геноцидот во Сребреница во Генералното собрание на Обединетите нации (ОНГА) е историски настан и правда за жртвите.

  „Усвојувањето на Резолуцијата за геноцидот во Сребреница, која требаше да биде донесена многу порано, е голем историски настан, правда за жртвите и поттик за регионална соработка и транзициска правда во справувањето со минатото“, рече Зајовиќ.

  Таа нагласи дека српскиот режим предводен од српскиот претседател Александар Вучиќ е „главниот генератор на регионалната нестабилност“.

  „За жал, српскиот режим на чело со Александар Вучиќ, претседателот на Србија, со безумна хистерија, манипулации и лаги потврди дека е континуитет на криминалната политика од 90-тите и покажа дека Србија, односно српскиот режим на чело со Вучиќ. , е главниот генератор на регионалната нестабилност“, рече Зајовиќ.

  Во четвртокот, на 23 мај, Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница. За Резолуцијата гласаа 84 земји, само 19 беа против, а 68 беа воздржани. Повеќето земји-членки на ОН одлучија 11 јули секоја година да се одбележува како Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img