More

  11 случаи на морбили во Словенија годинава

  spot_img

  Годинава во Словенија се потврдени 11 случаи на морбили, од кои два случаи се потврдени во мај, и тоа кај невакцинирано дете и невакциниран адолесцент. Последнава година морбилите се почесто се појавуваат во неколку европски земји, па може да се очекуваат поединечни случаи и во Словенија, предупредува Националниот институт за јавно здравје (НИЈЗ).

  Во Словенија годинава се потврдени 11 случаи на мали сипаници, објавено е на веб-страницата на Националниот институт за јавно здравје (НИЈЗ). Воедно, тие ја истакнаа важноста од превентивна вакцинација на децата.

  Во мај, според НИЈЗ, морбили биле потврдени кај седумгодишно дете од регионот на Цеље и 15-годишен младинец од љубљанско. Ниту еден од нив не бил вакциниран. Утврдени се вкупно 58 контакти.

  Како што е објаснето во институтот, контактите се проверуваат за нивниот статус на вакцинација или подложност на инфекција со морбили во согласност со алгоритмот за дејствување. Чувствителните контакти мора да се вакцинираат, сериозно имунокомпромитирани пациенти, доенчиња и бремени жени мора да бидат заштитени со имуноглобулини.

  Контактите кои развиваат симптоми слични на сипаници треба да останат дома и да се консултираат со својот лекар по телефон за понатамошни активности. Истовремено, Институтот потсети дека вакцинацијата е клучна за ограничување на ширењето на инфекцијата и спречување на болести, па затоа е исклучително важно децата да ги примаат сите вакцини во согласност со програмата за вакцинација. За заштита се потребни две дози од вакцината.

  Малите сипаници се пренесуваат директно или индиректно со инфективни капки од секретот на носот и грлото на заразено лице, односно со кивање или кашлање. Пациент со сипаници е заразен околу четири дена пред појавата на осипот и уште четири дена по појавата. Болеста најбрзо се пренесува во средини како градинки, училишта, како и на масовни настани. Луѓето кои закрепнуваат од сипаници се трајно заштитени од оваа болест.

  Од инфекција до првите знаци на болеста, потребни се околу 10 дена, може да биде од седум до 18 дена. Почетокот на болеста е ненадеен, со висока температура, силна главоболка, замор, осип, конјунктивитис и кашлица. Потоа следи појава на осип во устата на мекото непце, јазикот и непцето.

  Во вториот и третиот ден од болеста се појавуваат карактеристични таканаречени Копликови дамки – мали бели дамки на слузницата спроти катниците. На 14-тиот ден по инфекцијата, на кожата се појавува осип, кој трае до седум дена. Кога ќе се појави осипот, пациентите се сериозно погодени и имаат висока температура, објаснуваат од НИЈЗ.

  Како што предупредија, последнава година морбилите се почесто се појавуваат во неколку европски земји, па може да се очекуваат поединечни случаи и во Словенија.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img