More

  Земјоделците во Шпанија четврти ден по ред ги блокираат патиштата со трактори

  spot_img

  Земјоделците во Шпанија денеска четврти ден по ред протестираат поради еколошките мерки на Европската унија, зголемувањето на производствените трошоци и нелојалната конкуренција од земјите кои не се членки на ЕУ.

  Од слични причини, земјоделците штрајкуваа во неколку земји од ЕУ во последните недели.

  Протести денеска се одржаа во градовите Овиедо, Памплона и Сарагоса на северот на земјата, каде што трактори блокираа неколку улици.

  Според нив, политиката на Унијата, чија цел е борба против климатските промени, лошо влијае на земјоделците бидејќи ги зголемува производствените трошоци и ги зголемува цените на нивните производи во однос на производите кои се увезуваат од земји надвор од ЕУ.

  Иако Европската комисија направи одредени отстапки во последните недели и го одложи стапувањето во сила на мерките за намалување на употребата на пестициди и други опасни материи, протестите се проширија. не се спроведува.по правични цени.

  Една група земјоделци, која не е дел од ниту едно од трите здруженија кои организираат протести во Шпанија, ги повика на полноќ со трактори да одат во Мадрид, каде утре ќе се одржи протест пред седиштето на владејачката социјалистичка Забава.

  Се очекува протестите да продолжат и во наредните денови, а за 21 февруари се најавени големи демонстрации во Мадрид.

  Неколку шпански медиуми ги поврзаа протестите со конзервативните и екстремно десничарските групи.

  Полицијата соопшти дека за време на демонстрациите оваа недела биле уапсени 20 лица.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img