More

  Принцот Хари и офицерот Мирор постигнаа вонсудска спогодба: „Битката сè уште не е завршена!“

  spot_img

  Принцот Хари и офицерот Мирор постигнаа вонсудска спогодба: „Битката сè уште не е завршена!“
  Во замена за висока отштета, британскиот принц Хари ги реши преостанатите делови од тужбата против издавачот на британскиот магазин Дејли Мирор поради хакирање телефон. Адвокатот на принцот, Дејвид Шерборн, денеска пред судот во Лондон најави дека, како дел од вонсудската спогодба, групата на списанието Мирор (МГН) ќе плати отштета и ќе ги покрие судските трошоци.

  Тие се договориле за првата исплата од 400.000 фунти (околу 468.000 евра), ќе бидат проценети останатите трошоци, пренесува британски Би-Би-Си.

  Принцот Хари, кој таа недела беше зафатен во Лондон, каде што го посети болниот татко на кралот Чарлс III, ја тужеше МГН за обештетување, бидејќи новинарите дошле до информации со хакирање на телефонот, лажење и користење детективи за незаконски активности, меѓу другото. Веќе во декември, судијата потврди опширно хакирање на телефоните на познати личности помеѓу 2006 и 2011 година од страна на групата на списанието Mirror (MGN), која го објавува The Mirror, Sunday Mirror во Sunday People. Меѓу другото, донекаде го хакирале и телефонот на принцот, за што утврдил дека има право на отштета во износ од 140.600 фунти.

  За време на минатогодишното судење, подетално беа испитани 33 написи и во 15 написи беше пронајдено сомнително добивање информации. Сè уште имаше отворен спор за уште 115 членови. Адвокатот на Хари денеска пред судот изјави дека постигнале вонсудска спогодба, пренесува британски The Guardian.

  МГМ преку соопштение соопшти дека се задоволни од постигнатиот договор, бидејќи им овозможува зад себе да ги остават настаните што се случија пред многу години и за кои се извинија.

  Хари, во изјавата што ја прочитал неговиот адвокат, уверувал дека тепачката не е завршена. „Верувам дека тоа ќе доведе до позитивни промени за сите нас. Тоа е и причината поради која го започнав и зошто ќе го дочекам до крај“, најави тој.

  Помладиот син на Чарлс III. инаку, сè уште има повеќе отворени судски процеси поради известување во медиумите и незаконско добивање информации, меѓу другото, против офицерите на „Дејли мејл ин мејл он сандеј“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img