More

  Во Нигерија е запленет 1,8 тони кокаин, во вредност од 278 милиони долари

  spot_img

  Нигериската агенција за борба против дрога заплени рекордни 1,8 тони кокаин во вредност од околу 278 милиони долари од складиште во Лагос, што се вели дека е најголемата заплена досега во земјата.Пет лица, управител на магацин и четворица наркобосови, меѓу кои и еден од Јамајка, се уапсени поради поврзаност со дрога, објави Националната агенција за борба против дрогата.

  Според наводите, осомничените се членови на меѓународен картел кои биле следени од 2018 година.

  Агенцијата соопшти дека лекот бил пронајден во изолирано соединение во Лагос во неделата бидејќи „картелот се обидел да го продаде на купувачи во Европа, Азија и други делови од светот“.

  Дрогата била чувана во 10 патни торби и 13 тапани, соопшти агенцијата заедно со објавената слика на осомничените и дрогата.

  Агенцијата наведе дека апсењата и заплените се „историски удар за нарко картелите и силно предупредување дека сите ќе паднат ако не сфатат дека играта се променила“.

  Бројот на заплени на дрога во Западна Африка се зголеми минатата година, што покажува дека шверцерите на дрога го претворија континентот во центар за пренесување на нивните нелегални производи меѓу Јужна Америка и Европа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img