More

  Зеленски: Имаме неочекувана предност пред Русија

  spot_img

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски во неодамнешното интервју за германската телевизија АРД изјави дека Украина има „неочекувана нумеричка предност во однос на руската армија“.

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски во интервју за германскиот телевизиски канал АРД изјави дека украинската армија има најмалку 880.000 активни припадници, што е многу повеќе од 617.000 војници кои, според рускиот претседател Владимир Путин, се борат во Украина.

  Зеленски ја даде оваа бројка откако беше прашан за неговото мислење за мажите кои не се дел од армијата затоа што ја напуштија земјата веднаш по инвазијата на 24 февруари 2022 година. „Ние сме им благодарни на оние кои се вратија да ја обноват Украина. Имаме 880.000 воени лица, армија од еден милион, покрај 30 милиони вработени граѓани, можеби и повеќе. Не можам да кажам со сигурност бидејќи не знаеме: на почетокот заминаа 6,5 до 7,5 милиони луѓе“, објасни тој.

  Тврдењето на Зеленски во голема мера се разликува од цифрата што ја даде во објавата на Телеграма на 12 декември, кога рече дека речиси 600.000 војници се борат против Русија.

  На платформата за собирање и анализа на податоци Statista, можеме да најдеме проценка дека овој месец украинската армија има околу 900.000 членови. Во меѓувреме, се вели дека Русија има 1,32 милиони војници, вклучувајќи го и персоналот што не е распореден во Украина.

  Владислав Селезњев, поранешен шеф на прес-службата на Генералштабот на вооружените сили на Украина, во интервју за украинскиот весник ТСН во ноември тврдеше дека украинската армија брои 1,3 милиони луѓе. Украина тврди дека Русија изгубила 350.000 војници за време на војната, додека рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу минатиот месец тврдеше дека Украина изгубила вкупно 383.000 војници.

  „Европа нема да биде оставена сама“
  Запрашан што ќе се случи доколку САД престанат да и помагаат на Украина и дали Европа ќе може да ја пополни таквата празнина, Зеленски рече дека верува дека тоа нема да се случи и дека Европа нема да биде оставена сама.

  Тој додаде дека прашањето е сложено, но дека Европа сама не може да ги пополни празнините и во рацете и во финансиите. Ако САД ја одложат својата поддршка, тоа ќе и наштети на ЕУ, рече тој. Тој смета дека тоа ќе доведе до недостиг од оружје и финансии и дека сојузот меѓу САД и Европа ќе биде изгубен.

  „Европа ќе разбере – ако Украина не издржи и Путин напредува, тоа би било сигнал за САД дека Европа е оставена сама меѓу земјите од НАТО кои ќе и се спротивстават на Русија“, оценува Зеленски.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img