More

  Човекот кој ги испрати даночните пријави на Трамп до медиумите треба да оди во затвор на пет години

  spot_img

  Американскиот суд одлучи дека човекот кој на Њујорк Тајмс му дал информации за даночните пријави на поранешниот американски претседател Доналд Трамп и други познати личности пред години, мора да биде затворен на пет години.

  Американската федерална судијка Ана Рејес во понеделникот во Вашингтон го осуди поранешниот соработник на IRS, Чарлс Литлџон на пет години затвор.

  Пред неколку години Литлџон на Њујорк Тајмс му доставил информации за даночните пријави на поранешниот американски претседател Доналд Трамп и други познати личности.

  Меѓу другото, тој ги објави даночните податоци на основачот на Амазон, Џеф Безос и колегата милијардер Илон Маск, кои тој ги достави до ProPublica, како и даночните информации на многу други познати и помалку познати Американци.

  Покрај затвор, тој доби и парична казна од 5.000 долари
  Минатиот октомври Литлџон се изјасни за виновен и како резултат на тоа обвинителите предложија минимална казна затвор од пет години, која судијата ја прифати и го казни со 5.000 долари. „Литлџон ги користеше приватните даночни информации на Американците за да ја продолжи својата лична и политичка агенда, мислејќи дека законите не важат за него“, обвинија обвинителите.

  При изрекувањето на пресудата, судијата му кажа дека тоа што му го направи на претседателот на САД е напад на уставната демократија на САД.

  „Тој веруваше дека ја прави вистинската работа“
  Адвокатите на осудениот тврдеа дека тој ги извршил делата од длабоко морално убедување дека американскиот народ има право на информациите што ги дава на медиумите и дека верува дека ја прави вистинската работа.

  38-годишниот Литлџон му кажа на судијата дека постапил од искрено, ако и погрешно, верување дека му служи на јавниот интерес. „Даночните обврзници имаат право да знаат колку лесно богатите го мамат системот, а Американците можат да ги донесат најдобрите одлуки само кога се соодветно информирани. Делото го извршив со јасно знаење дека ќе завршам на суд“, рече тој.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img