More

  Зеленски ги претстави своите барања на самитот Г7

  spot_img

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски преку видеообраќање на самитот Г7 побарал системи за противвоздушна одбрана, повеќе санкции против Русија, безбедносни гаранции, помош за извоз на украинското жито и помош за одновно градење на Украина, изјавил европски функционер кој сакал да остане анонимен.

  Претходно, украинскиот претседател им се обрати и на Белорусите, откако Украина ја обвини Белорусија дека стои зад ракетирањето на Киев кое, наводно било извршено од белоруска територија каде се стационирани руски сили. Путин го вовлекува Лукашенко во војната, обвинија Украинците.

  – Би сакал денеска да имс е обратам особено на граѓаните на Белорусија. Луѓето – и цивиливи и оние во униформи – се вовлечени во војната – рече Зеленски на руски.

  – И уште поактивно отколку што беше во февруари и пролетните месеци. Кремљ веќе одлучи сѐ за вас – вашите животи не вредат ништо за нив. Но, вие не сте робови или топовско месо. Не мора да умрете – се обрати Зеленски преку видео.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img