More

  Завадски згазнал на мина и бил кренат во воздухот

  spot_img

  Рускиот генерал-мајор Владимир Завадски(45) бил кренат во воздух откако згазнал на мина, пренесе Би-Би-Си повикувајќи се на неколку про-Кремљ извори. Се смета дека уште најмалку шест руски генерали загинале од почетокот на војната.

  Завадски беше заменик командант на 14-тиот армиски корпус во време на неговата смрт, тврдат руските медиуми. Не е јасно каде се случил инцидентот, но се претпоставува дека неговата единица во тоа време била во регионот Херсон.

  Пред неговото сегашно работно место, тој беше командант на елитната тенковска дивизија Кантемировски со седиште надвор од Москва.

  Потврдено е дека четворица генерали загинале во првите четири месеци од војната, а уште двајца во летото оваа година. Освен овие шестмина, украински извори известија за уште седум смртни случаи на руски генерали, но најмалку три од нив оттогаш е докажано дека се живи.

  Во меѓувреме, додека Украина се соочува со руски напади во текот на зимата врз нејзината инфраструктура, портпаролот на американската национална безбедност Џон Кирби рече дека Вашингтон му помага на Киев да ја зајакне својата отпорност.

  – САД обезбедуваат „одбранбена опрема за заштита“, како и резервна опрема и залихи, вклучувајќи високонапонски авто-трансформатори, генератори на гас со индустриска големина и мобилна опрема надвор од мрежата за да им помогнат на луѓето да останат снабдени со топлина и електрична енергија – рече тој.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img