More

  За прв пат ќе биде доделена специјална награда заедно со Златната топка, кој ќе ја освои?

  spot_img

  На овогодинешното 66-то издание на доделувањето на „Златната топка“ на магазинот „Франс фудбал“ што ќе се одржи на 17 октомври во Парискиот театар Шателе, за првпат ќе биде доделена наградата „При Сократес“ за социјална посветеност на фудбалерите. време.

  Наградата „Сократ“, именувана по бразилската фудбалска легенда, доктор, филозоф и посветен граѓанин кој почина во 2011 година, е основана од монегаската невладина организација Peace&Sport, која се залага за мир преку спортот.

  „Сократ останува симбол на шампион посветен на поправеден свет. Сократ отсекогаш верувал во мобилизирачката и трансформативната моќ на спортот за да го направи општеството порамноправно. По неговата кариера, тој остана многу активен, поддржувајќи ја бразилската младина преку неколку социјални институции. Речиси единаесет години по неговата смрт, тој останува симбол на шампион посветен на поправеден свет“. рекоа од организацијата.

  „Сакавме да создадеме награда која ја слави често невидливата работа на фудбалерите, која се состои од поддршка на иницијативи во корист на социјална интеграција, развој на животната средина или помагање на населението во голема несигурност или жртви на конфликти“, додаде Жером Казадие, уреднички директор на L’ Екип и Франс Фудбал.

  Трофејот ќе му биде доделен на фудбалерот на 17 октомври за време на 66-та церемонија за доделување на Златната топка.

  Годинава на свеченоста ќе бидат доделени дури седум награди. Покрај наградата Сократес, ќе бидат доделени и златни топки за најдобри фудбалери и фудбалери, како и трофејот Копа за најдобар играч до 21 година, трофејот Јаша за најдобар голман, трофејот Герд Мулер за напаѓач на година и наградата Клуб на годината.

  Златната топка е годишна фудбалска награда која ја доделува францускиот магазин Франс Фудбал од 1956 година. Помеѓу 2010 и 2015 година, наградата беше привремено споена со ФИФА за најдобар светски играч на годината, позната како ФИФА „Златна топка“. Нивната соработка заврши во 2016 година. Оттогаш, Фран Фудбал има своја награда (Златна топка), а ФИФА има своја награда (Најдобар играч на ФИФА).

  Прв добитник на „Златната топка“ беше Англичанецот Стенли Метјуз, а единствениот хрватски фудбалер кој ја доби оваа престижна награда е Лука Модриќ во 2018 година.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img