More

  Кралицата Елизабета имала трикови да испраќа тајни сигнали до својот персонал

  spot_img

  Кралицата Елизабета имала трикови да испраќа тајни сигнали до својот персонал
  Кралицата Елизабета користела различни сигнали за да испраќа пораки до своите помошници на свечените настани.

  Британските медиуми пишуваат дека најважниот додаток и била чантата. Кога го префрли на другата рака, тоа беше знак дека сака да го напушти настанот.

  „Очигледно, ако таа стои на некој настан и се меша со луѓе и зборува и ја префрла чантата од една на друга рака, таа им кажува на својот персонал дека би сакала некој од нив да го прекине разговорот“, рече кралскиот коментатор. .

  Но, и Елизабета ги изрази своите желби со кармин. Нејзиниот поранешен пешак Иан Скот Хантер, кој работеше со кралицата осум години, ја откри нејзината тајна во специјалната епизода на Антиквите Роудшоу, посветена на славењето на владеењето и нејзиниот долг живот.

  „Во нејзината чанта, која ја чуваше до себе, секогаш имаше кармин што го ставаше без огледало. Таа им сигнализираше на дамите од судот дека сака да оди“, рече Хантер.

  Елизабета наводно користела слични движења на свечените вечери. Кога ја ставила чантата на масата, тоа било петминутно предупредување дека сака да замине. Ако го стави на подот, тоа беше порака до персоналот дека сака веднаш да си замине, пренесува Индекс.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img