More

  Дерматолозите потврдија: Ова е се што ви треба за здрава кожа

  spot_img

  Здрава, сјајна и младешка кожа е желба на секоја жена и маж. Затоа, воопшто не е чудно што сè поголем број луѓе инвестираат време и пари во подготовки и третмани за зачувување на здравјето на кожата. Ако и вие сакате да спречите оштетување на кожата и да ја одржите нејзината еластичност, дерматолозите велат дека единственото нешто што треба да го правите секој ден е да ја заштитите од сонце.

  Имено, сите добро знаеме дека сончевите зраци се многу опасни за нашата кожа, особено ако изложувањето на ултравиолетовите зраци трае предолго, пренесува Индекс.

  Во тоа би требало да ви помогне соодветната заштита, велат дерматолозите. И не само тоа, доколку имате квалитетна крема за заштита од сонце, не ви се потребни скапи креми или третмани чии цени ве болат глава.

  Стивен Дејвлуј, дерматолог овластен од одборот на Медицинскиот факултет на Државниот универзитет Вејн, за Newsweek вели дека кремата за сончање е најважната работа кога станува збор за спречување на оштетување на кожата.

  Иако изложувањето на сонце го стимулира производството на витамин Д, витална хранлива материја важна за здравјето на коските и имунолошкиот систем, тоа може да биде исклучително штетно за здравјето на нашата кожа доколку не користиме соодветна заштита.

  „Поради ризикот од рак на кожата, експертите се согласуваат колку е важно да се заштити кожата од штетните ултравиолетови зраци на сонцето. Подеднакво штетни се и сите вештачки извори на сончева светлина, како што се сè уште многу популарните солариуми, кои се уште ги посетуваат голем број жени, но и мажи“, тврди Дејвелуј.

  Дерматолозите велат дека постојат неколку начини да се заштитите од сончевите зраци, вклучително и користење крема за сончање, носење капи и друга заштитна облека и барање сенка секогаш кога е можно.

  „Ако не ја заштитувате правилно вашата кожа, го зголемувате ризикот од развој на рак на кожата, промена на бојата на кожата, хиперпигментација, пеги и збрчкана кожа. Кремот за сончање со заштитен фактор ќе помогне да се спречат проблеми со кожата, вклучително и рак и предвремено стареење на кожата. Ако сакате убава кожа, кремот за сончање мора да ви стане најдобар пријател“, додава Дејвелју.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img