More

  Воениот злосторник Ратко Младиќ се врати во притвор

  spot_img

  Осудениот воен злосторник Ратко Младиќ е вратен од амбулантата во неговата соба во притворското одделение, но се уште е многу слаб, изјави за Срна неговиот син Дарко Младиќ.

  Тој појасни дека останатите кардиолошки и невролошки проблеми не се решени, дека Младиќ не може да стане или да се движи без помош и дека му е потребна помош за сите активности.

  „Тој сега е нешто подобро во смисла дека беше ослободен од затворската клиника и вратен во својата соба во притворското одделение. Се чини дека проблемот со белите дробови е решен, но се останато останува – се уште е многу слаб и во лоша здравствена состојба“, изјави Дарко Младиќ, кој вчера се врати од посета.

  Според него, осудениот генерал на Армијата на ВРС може да разговара. „Разговаравме, прво добро, потоа се помалку, бидејќи е многу уморен и слаб. Бевме заедно околу три пати по два часа и на почетокот тој зборуваше најмногу, а подоцна јас“, вели Дарко Младиќ.

  Медицинската документација која семејството ја побарала пред девет дена од Хаг се уште не е пристигната, но, како што посочува Дарко Младиќ, според прописите имаат рок од 21 ден да одговорат, а со оглед на тоа што е добиено усно ветување дека ќе „бидат кооперативни“. , семејството се надева дека ќе забрза.

  Хаг се уште не добил одговор на барањето Младиќ да биде прегледан од лекари специјалисти од Србија, кардиолог и пулмолог.

  Досега младиот човек преживеал мозочни удари и срцеви удари, оперирал бенигни тумори, два пати имал тешко воспаление на белите дробови, како и кризи кога паднал во несвест поради висок крвен притисок.

  „Имаше сè и преживеа се. Еве, успеавме да се избориме со ова за да го направиме подобар, па се надеваме дека ќе можеме да го заштитиме и во иднина“, изјави Дарко Младиќ.

  Потсетуваме, во јуни минатата година, Ратко Младиќ беше осуден на доживотен затвор за воени злосторства. Жалбениот совет ги одби сите жалби поднесени од одбраната на Младиќ. Хашкиот трибунал го прогласи Младиќ за виновен за убиство, кршење на воените обичаи, депортација, нехумано пренесување на население, тероризам, напади врз цивили, геноцид во Сребреница.

  Меѓу другото, утврдено е дека Младиќ лично командувал со гранатирањето на Сараево, учествувал во изборот на цели и наредил огнот да се пренасочи кон цивилното несрпско население, за што, меѓу другото, сведочи и добро познатиот на Младиќ. команда: „Велушиќ, тепај го Велушиќ… таму нема Срби многу во живо“, емитувано неколку пати преку медиумите.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img