More

  Храна за мајки што дојат: Што да јадете кога доите и која храна е подобро да ја избегнувате?

  spot_img

  Мајчинството е еден од најскапоцените делови од животот, но може да биде и вистинска болка. Советите обично во овој период, особено за мајките кои првпат доаѓаат, доаѓаат од сите страни, од кои само некои се навистина корисни. За време на бременоста, мајките веќе можеа да научат многу за тоа што им одговара, како реагира нивното бебе, но животот по породувањето е нешто за што никој не може да ве подготви.

  Една од најголемите грижи по бременоста е што да јадете кога доите или која е најдобрата храна за мајките што дојат. Исто така, некои се заинтересирани за тоа што всушност треба да избегнувате да јадете во тие месеци. Иако сите сме различни и овие одговори може да варираат, сепак има некои намирници кои ќе бидат подобри за мајката и детето, но и некои кои би било паметно да ги избегнувате.

  Исхраната на доилките треба да содржи бројни хранливи материи кои преку млекото ќе го направат бебето силно и отпорно на бактерии и вируси. Во периодот по раѓањето, контактот кожа на кожа со мајката и доењето се дел од начините за одржување на силен имунитет кај детето.

  Храна за доилки – што треба и дали можам да јадам?
  Често, кога барате храна за доилки, ќе добиете одговор дека јадете што ви одговара и дека јадете додека имате апетит. Тоа не е далеку од вистината, но сепак треба да внимавате на некои работи. Списокот на храна треба да вклучува храна богата со хранливи материи кои ќе обезбедат доволно енергија, витамини и влакна и за мајката и за детето.

  Храната за доилките треба да биде разновидна и да се консумира доволна количина на различни намирници во текот на денот. Исхраната треба да вклучува најмалку пет оброци на ден и треба да биде избалансирана. Урамнотежената исхрана значи дека не јадете една група на храна повеќе од друга, на пример премногу јаглени хидрати или влакна. Се треба да биде доволно бидејќи на овој начин најдобро ќе функционира метаболизмот на мајката и детето.

  Иако на почетокот можеби не изгледа така, храната за доење не е ништо посебно, туку само бара да внесувате доволно хранливи материи. Еве неколку совети за тоа како треба да изгледа:

  – најмалку пет оброци дневно кои ги содржат сите групи на храна

  – што е можно помало внесување на рафиниран шеќер и преработена храна

  – за пецива и леб подобра опција се житариците од цели и интегрални зрна

  – повремено зголемувајте го внесот на влакна за полесно празнење на цревата

  – се препорачуваат две порции риба неделно, но не повеќе од тоа

  – консумирајте доволно месо, млечни и растителни протеини секој ден

  – можете да јадете веганска и вегетаријанска храна, но во тој случај заменете ги протеините од други извори

  – пијте доволно течности во текот на денот со супи, млеко, чај и други

  Храната на доилка може да стигне до бебето само во мали количини преку мајчиното млеко. Ако сте загрижени за тоа што јадете влијае на развојот на вашето дете, разговарајте со вашиот лекар.

  Може ли да земам витамини додека доам?
  За време на доењето, дел од исхраната на мајката која дои може да вклучува и суплементи, односно додатоци во исхраната во вид на витамини. По породувањето, телото е исцрпено и му треба време да се опорави, а истото му го прави и доењето на телото. На сите луѓе, особено на жените кои дојат, им се препорачува да земаат додаток на витамин Д.

  Најголем дел од потребата на нашиот организам за витамин Д доаѓа од сонцето, но доколку сте позатворени по породувањето, не е лошо да го вратите недостатокот преку додатоци во исхраната. Овој витамин е важен за здравјето на коските, здравото варење, силен имунолошки систем, здравјето на кожата, подобар сон и многу повеќе.

  При изборот на додаток, внимавајте дали содржат други состојки кои би можеле да ви наштетат, како на пример додадени вештачки шеќери кои можат да предизвикаат главоболка и слично.

  Храна за доилки и што да избегнуваат
  Мајчиното млеко треба да биде хранливо, богато со витамини и да содржи што е можно повеќе хранливи материи за бебето. Иако исхраната на доилките нема директен ефект врз млекото, истражувањата покажаа дека има ефект од храната што се консумира на млекото.

  Кога станува збор за храна за доилки, ретко има нешто што треба особено да се избегнува, а главниот совет е мајките да јадат она што им одговара. Сепак, постојат и совети за работите што не треба да ги јадете, односно што треба да се избегнува:

  – не јадете риба повеќе од два пати на ден бидејќи може да биде богата со токсични метали (најмногу такви метали има кај ајкулите, туната, скушата и сабјарката)

  – ако не јадете риба, обидете се да ги замените омега-3 масните киселини преку друга храна како што се лен и чиа семе, ореви и авокадо

  – зачините може да предизвикаат дигестивни проблеми

  – Апсолутно избегнувајте алкохол и тутун, кои можат да останат во телото со часови по консумирање само еден пијалок и една цигара

  – избегнувајте кафе и други пијалоци со кофеин (вклучува некои чаеви, сокови и чоколади)

  – избегнувајте високо преработена храна како што се замрзнати готови оброци, месни производи и слично (храна богата со калории, со додадени шеќери и конзерванси и има исклучително ниска хранлива вредност)

  – избегнувајте топла и зачинета храна додека доите (повеќето деца можат да толерираат млеко по конзумирање таква храна, кај некои тоа може да предизвика тешкотии дигестивни проблеми и надуеност)

  – нане, магдонос и жалфија би можеле да го забават производството на млеко

  И тоа е тоа. Следете ги овие неколку едноставни совети и не би требало да имате проблеми со доењето.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img