More

  Во новите израелски напади врз Газа, многумина загинаа и беа повредени

  spot_img

  Израелски авиони извршија серија интензивни воздушни напади во северозападниот дел на градот Кан Јунис во јужниот дел на Појасот Газа рано во понеделникот, при што загинаа и беа ранети десетици луѓе.

  Локалните извори изјавија за палестинската новинска агенција ВАФА дека израелски воени авиони истрелале десетици проектили врз Хамад, северозападно од Кан Јунис, при што загинале десетици цивили, главно деца и жени, а други се повредени. Израелските сили го нападнаа и градот Бани Сухаила, источно од Кан Јунис.

  „Окупациската армија пукаше директно во индонезиската болница, која беше полна со ранети. Повредени се неколку граѓани, меѓу кои и лекар“, велат изворите.

  ВАФА, исто така, објави дека е бомбардирана областа околу болницата Ал-Авда во северниот дел на Појасот Газа, а една куќа во населбата Ал-Дарај во градот Газа била погодена со неколку проектили, при што се повредени голем број граѓани кои биле префрлени во Индонезиец. болница.

  Неколку граѓани загинаа, а многу се повредени како резултат на израелското артилериско гранатирање на областа Аскоула во населбата Ал-Зајтон, јужно од градот Газа.

  Поради нападот во населбата Ал Сабра, десетици граѓани останаа заробени под урнатините.

  Во неделата вечерта израелски авиони гаѓаа неколку куќи низ Појасот Газа, при што загинаа и беа повредени десетици луѓе.

  ВАФА објави дека авионите бомбардирале неколку куќи во Џабалија ал Балад и кампот Џабалија на северот од Појасот Газа, како и куќи во близина на училиштето Калид бин Ал-Валид и источно од провинцијата Кан Јунис во Бани Сухаила.

  Најмалку 13.000 Палестинци се убиени, меѓу кои повеќе од 9.000 жени и деца, а повеќе од 30.000 луѓе се повредени во израелските воздушни и копнени напади од 7 октомври.

  Според официјалните податоци, бројот на загинати во Израел е околу 1.200.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img