More

  Тројца од спасувачите кои го бараат иранскиот претседател исчезнале

  spot_img

  Врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Хамнеи штотуку даде изјава по извештаите дека претседателот Ебрахим Раиси бил вклучен во хеликоптерска несреќа. Тој вели дека нацијата „треба да се моли“ за здравјето на Раиси, објави државната телевизија ИРИБ.

  „Ако народот на Иран не се грижи, нема да има нарушување во работата на земјата“, додава тој.

  Претходно, портпаролот на Црвената полумесечина изјави дека тројца од спасувачите на групата исчезнале за време на потрагата по урнатиот хеликоптер.

  Организацијата сега соопшти дека ниту еден од нејзините работници не е исчезнат.

  Претседателот на Азербејџан Илхам Алиев вели дека бил „длабоко вознемирен“ откако слушнал извештаи за пад на хеликоптер во кој учествувал Ебрахим Раиси.

  Алиев претходно денеска беше со иранскиот претседател за да отвори две брани околу границата меѓу Иран и Азербејџан.

   

  „Денеска, откако пријателски се збогувавме со претседателот на Исламската Република Иран, Ебрахим Раиси, бевме длабоко вознемирени од веста за тешкото слетување на хеликоптер со највисоката делегација во Иран“, пишува тој на социјалната мрежа Икс и додава:

  „Нашите молитви се со Семоќниот Алах се со претседателот Ебрахим Раиси и со делегацијата што тој ја придружува“.

  Алиев додава дека Азербејџан е подготвен да ја понуди секоја потребна помош.

  Тројца спасувачи кои трагаат по урнатиот хеликоптер исчезнале, соопшти портпаролот на Црвената полумесечина. Тимовите за пребарување се блиску до местото каде што можеби се урнал хеликоптерот, додава портпаролот.

  Оттаму велат дека операцијата за пребарување ќе се забави бидејќи се очекува наскоро времето да залади, а по пат ќе има уште дожд.

  Ирак исто така му понуди помош на Иран во пребарувањето на хеликоптерот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img