More

  Во Германија „катастрофа за коалицијата“: повиците за предвремени избори стигнуваат

  spot_img

  Привремените резултати од европските избори во Германија ја потресоа владејачката коалиција предводена од социјалдемократите (СПД). Победничкиот конзервативен синдикат ЦДУ/ЦСУ веќе го повикува канцеларот Олаф Шолц на гласање за недоверба на германскиот парламент, додека во СПД главно се обложуваат на поодлучна социјалдемократска политика.

  СПД ќе ги памети неделните избори по историски најлошиот резултат на сојузно ниво досега, со 13,9 отсто од гласовите. Во новото свикување на Европскиот парламент ќе има 14 пратеници, два помалку од досега.

  Коалицијата Зелени доживеа уште поголемо разочарување, губејќи осум процентни поени во однос на последните европски избори и собраа 11,9 отсто од гласовите, или 12 мандати. Во неделата вечерта, најмалиот коалициски партнер, либералите (ФДП) беа уште позадоволни од својата работа, која задржа нешто повеќе од пет отсто поддршка, или пет европратеници, пренесува порталот Tagesschau.

  Според резултатите, во неделата веќе биле гласни со опозицискиот синдикат, кој како победник на изборите освоил 30 отсто од гласовите. 29 мандати. Претседателот на ЦДУ Фридерих Мерц во неделата во седиштето оцени дека резултатите значат катастрофа за коалицијата и дека не може вака да продолжи. „Резултатот треба да и даде на владината коалиција за што да размислува. Неопходна е промена на политиката во Германија“, додаде тој.

  Променете ја политиката или дозволете предвремени избори
  Генералниот секретар на ЦДУ Карстен Линеман беше поостар кој го повика канцеларот Олаф Шолц на гласање за доверба во германскиот парламент. „Она што го доживуваме е катастрофално“, изјави тој за телевизијата ЗДФ, додавајќи дека коалицијата мора или да ја промени својата политика или да дозволи предвремени избори.

  Со ова се согласува и лидерот на сестрата, баварската ЦСУ, Маркус Содер, кој денеска јасно го повика Шолц на сличен чекор, за што одлучи францускиот претседател Емануел Макрон, кој најави предвремени парламентарни избори во недела. „Оваа влада е практично завршена. И сега треба да биде слично на Франција“, рече тој. Тој е убеден дека германската коалиција веќе нема доволна поддршка меѓу граѓаните, поради што се неопходни предвремени избори што е можно поскоро, изјави за н-тв.

  Според последните изјави, не се очекуваат кадровски последици за СПД, туку првенствено предвидуваат промена на политиката, за таа да биде појасна и посоцијалдемократска. „Нашите поддржувачи сакаат да не видат како се бориме, дури и на претстојните преговори за буџетот“, рече еден од претседателите на СПД, Ларс Клингбејл, во изборната ноќ.

  Уште еден ден подоцна за телевизијата ЗДФ оцени дека коалицијата треба уште еднаш да брани политика што ќе се прави за луѓето за да можат да живеат побезбедно. Во исто време, тој ги отфрли повиците на Линеман дека Шолц треба да бара гласање за доверба во Бундестагот, бидејќи СПД е тим кој заедно ќе ги решава предизвиците, пренесува германската новинска агенција dpa.

  Следниот тврд орев: буџетот за следната година
  Според тоа, следниот тврд орев меѓу коалициските партии ќе бидат преговорите за буџетот за следната година, кои треба да завршат до 3 јули. Неколку германски медиуми веќе предвидуваа турбулентни недели за коалицијата. Се очекува Зелените да бранат поцврста позиција, а ФДП веќе верува дека најмногу поени од гласачите можат да добијат токму во преговорите за буџетот, каде, меѓу другото, остро се противат на зголемување на даноците.

  На европските избори во Германија за неофицијален победник се смета екстремно десничарската Алтернатива за Германија (AfD), која и покрај неколкуте скандали во последните недели, успеа да освои речиси 16 отсто од гласовите и 15 мандати, што е за шест повеќе од пред. АфД го покажа својот примат особено на истокот на земјата, каде во септември ќе се одржат три регионални избори.

  Според привремените резултати, левиот популистички сојуз (BSW) на Сахра Вагенкнехт, исто така, влезе во Европскиот парламент со шест мандати, а Левица, Свободни воливици и Волт добија по три мандати. Две или уште пет помали партии добија еден мандат.

  Речиси една четвртина од новоизбраните европратеници не припаѓаат на ниту една постоечка политичка групација, вклучувајќи ги и европратениците на АфД, бидејќи неодамна беа исклучени од екстремно десничарската политичка група Идентитет и демократија (ИД) поради контроверзните нацистички изјави.

  Германија, која ја има најголемата национална делегација во Европскиот парламент со 96 европратеници, во неделата постигна рекордна излезност. Имено, на изборите учествувале 64,8 отсто од граѓаните со право на глас.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img