More

  Влегла со детето во црква и почнала да пука: Полицијата ја убила, детето критично

  spot_img

  Жена во капут во неделата со момче (5) влегла во мегацрквата на свештеникот Џоел Остеен во Тексас и почнала да пука со пушка. Верниците кои биле во црквата почнале масовно да бегаат во паника, а двајца полицајци кои не биле на должност реагирале и ја убиле жената. Во престрелката се ранети две лица, а едно од повредените е момче (5) кое моментално е во критична состојба, пишува Асошиејтед прес.

  Напаѓачот почнал да пука во огромната црква Лејквуд нешто пред 14 часот. Таа црква вообичаено има капацитет од 16.000 луѓе, а порано била арена на НБА тимот на Хјустон Рокетс.

  Во конфликтот е ранет и маж (57), а деталите од пукањето засега се уште не се разјаснети. Полицијата не го соопштува идентитетот на жената ниту евентуалниот мотив, а не се знае ниту во каква врска се жената и момчето ниту кој всушност пукал во него и во ранетиот.

  – Ќе го кажам ова. Таа жена, тој осомничен го доведе тоа момче во опасност. Таа е виновна, изјави на новинарите началникот на полицијата во Хјустон, Трој Финер за време на прес-конференцијата пред црквата, пренесува 24sata.hr.

  Момчето е во критична состојба во детска болница, додека мажот е во стабилна состојба во друга болница со ранет колк. Според Асошиетед прес, 45.000 луѓе присуствуваат на мегацрквата секоја недела, што ја прави трета најпосетувана мегацрква во САД.

  Очевидци им кажаа на новинарите дека слушнале неколку истрели за време на нападот.

  – Беше само бум, бум, бум, бум и тогаш викнав „мамо“, изјави долгогодишниот член на црквата Алан Гитиза, чија мајка во тоа време работеше како вратар во црквата.

  Тој и неговата мајка лежеле на подот и се молеле додека жената во капут продолжувала да пука. Лежеа на подот околу пет минути додека некој не им кажа дека е безбедно да се евакуираат. Надвор, рече Гити, тој и неговата мајка се обиделе да ги смират луѓето со поклонување и пеење на шпански.

  И покрај хаосот, Финер рече дека трагедијата „можеше да биде многу полоша“ доколку двајцата полицајци не ја онеспособиле жената кога таа почнала да пука. Двајцата полицајци вообичаено работат за полицискиот оддел во Хјустон и Комисијата за алкохолни пијалоци во Тексас. Откако била застрелана, жената во капут и рекла на полицијата дека има бомба. Властите подоцна не пронашле експлозив во нејзиниот автомобил или ранецот што го носела во тоа време.

  – Ќе останеме силни и ќе продолжиме да одиме напред. Има сили на злото, но и сили кои за нас се посилни од тоа – Божјите сили. Затоа, ќе продолжиме да одиме силно и праведно, правејќи го она што Бог нè повика да го правиме: да ги подигнеме луѓето и да му дадеме надеж на светот, рече свештеникот Џоел Остеен, кој ја презеде функцијата по смртта на својот татко во 1999 година и го воведе оптимистичкиот стил на христијански телеевангелист.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img